"Ponad 20 miliardów zł". Polska otrzymała przelew z UE
Pierwsze pieniądze z unijnego planu trafiły już do Polski. Poinformował o tym premier Donald Tusk. "Ponad 20 miliardów PLN" - napisał. Chodzi o zaliczkę z planu REPowerEU, przeznaczonego na transformację energetyczną.
28.12.2023 | aktual.: 19.11.2024 20:33
"Pierwszy europejski przelew już na koncie państwa polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał premier Donald Tusk na portalu X.
Wcześniej poinformowała o tym minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Z radością informuję, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu REPowerEU będącego częścią KPO. To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaliczka z planu REPowerEU w wysokości ponad 5 mld euro była wynegocjowana jeszcze przez urzędników oraz polityków Prawa i Sprawiedliwości.
5 miliardów euro zaliczki to 20 proc., którą Warszawa ma otrzymać w ramach programu REPowerEU. Składa się na niego 2,8 mld euro dotacji i ponad 22 miliardy euro preferencyjnych, niskooprocentowanych pożyczek.
Program wprowadzony po inwazji rosyjskiej
REPowerEU to specjalny program wprowadzony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Jego celem jest rozwój tzw. zielonej energii w krajach UE, co ma umożliwić całkowite uniezależnienie się od surowców energetycznych sprowadzanych z Rosji.
Polska skorzystała z możliwości dodania do Krajowego Planu Odbudowy funduszy z REPowerEU. Pod koniec sierpnia rząd PiS przedstawił w Brukseli zmieniony plan. Decyzja w sprawie jego akceptacji zapadła w listopadzie.
Zaliczka w ramach REPowerEU, w porównaniu z KPO, nie jest uwarunkowana spełnieniem żądnych kamieni milowych przez Polskę.
Kiedy KPO?
Polska czeka jeszcze na wypłatę pierwszej transzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że wypłata możliwa jest pod koniec marca lub w kwietniu.
KPO to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie pożyczek.
Czytaj więcej: