Trwa ładowanie...
IAR
choroba

Ponad 2,5 mln Polaków ma cukrzycę

Ponad 2,5 miliona Polaków ma cukrzycę, z tego połowa nie wie, że jest chora - szacują diabetolodzy. Prawie 5 milionów osób ma stan przedcukrzycowy, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi, który może prowadzić do powstania choroby. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Share
Ponad 2,5 mln Polaków ma cukrzycę
Źródło: AFP
d42hm95

W tym roku poświęcony jest on cukrzycy dzieci i młodzieży. Diabetolog profesor Waldemar Karnafel podkreślił, że w 80% przypadków cukrzyca jest związana z otyłością. Dodał, że badania amerykańskie i fińskie potwierdzają, że schudnięcie kilku kilogramów zmniejsza prawie o połowę ryzyko wystąpienia choroby.

Średnio cukrzyca typu drugiego rozwija się od 8 do 10 lat nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważne w profilaktyce są badania poziomu glukozy we krwi oraz zdrowa dieta i wysiłek fizyczny.

Nie leczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań. Na przykład: uszkodzenia wzroku, chorób nerek, zawału serca, udaru mózgu oraz tak zwanej stopy cukrzycowej, która źle leczona kończy się amputacją kończyny. Połowa chorych w momencie rozpoznania cukrzycy ma już powikłania.

Dziś 25-lecie istnienia obchodzi Oddział Mazowiecki Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Z tej okazji w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się sesja edukacyjna. Wykłady wygłoszą eksperci w dziedzinie diabetologii. Około 15.00 zaplanowano koncert "Mandaryny" - Marty Wiśniewskiej, która ma cukrzycę.

d42hm95

Podziel się opinią

Share
d42hm95
d42hm95
Więcej tematów