Trwa ładowanie...
d3x5n9i

Pomysł MSWiA oburzył Litwę i Ukrainę. Nie będzie paszportów z motywami kresowymi?

Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji ma wycofać się z wprowadzenia do nowego paszportu motywów z Litwy i Ukrainy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe paszporty miały powstać na 10-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Nowe paszporty miały powstać na 10-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości (PAP, Fot: Adam Warżawa)
d3x5n9i

Taką informację podało RMF FM.

MSWiA zaproponowało, aby internauci w głosowaniu mogli wybrać motywy, które znajdą się w nowym wzorze paszportu przygotowywanym na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z 13 wizerunków graficznych przedstawiających najważniejsze motywy niepodległościowe: postacie, wydarzenia, miejsca i symbole, w nowym paszporcie znajdzie się 6, które okażą się najpopularniejsze.

d3x5n9i

"Polski paszport 2018". Zaprojektuj paszport z ministrem Błaszczakiem

Wśród propozycji znalazła się m.in. wileńska Ostra Brama i lwowski Cmentarz Orląt, a to wywołało dyplomatyczny skandal. Litewski MSZ wezwał do siebie zastępcę ambasadora w celu złożenia wyjaśnień. Według informacji Wirtualnej Polski, dyplomata miał usłyszeć, że zamiary umieszczenia wileńskiej Ostrej Bramy w polskich paszportach są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są uważane przez stronę litewską jako nie do przyjęcia. Reakcje zapowiadali także ukraińscy dyplomaci.

W tym momencie najwięcej głosów ma podobizna prezydenta Gabriela Narutowicza. Kolejne miejsca zajmują Kopiec Czynu Niepodległościowego i Orzełek Legionowy. Na czwartym miejscu znajduje się Ostra Brama.

Cmentarz Orląt Lwowskich jest w puli 13 motywów, które poza dostępnymi w internetowym głosowaniu ma wybrać Zespół ds. ustalenia wzoru dokumentu paszportowego.

Projekty można zobaczyć na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl.

Źródło: RMF FM

d3x5n9i

Podziel się opinią

Share
d3x5n9i
d3x5n9i
Więcej tematów