Trwa ładowanie...
d17xq3i

Pomoc dla tysięcy uczniów w Polsce. Na ten projekt długo trzeba było czekać, ale w końcu ruszył

Rządzący przygotowali prezent mikołajkowy dzieci i młodzieży, ale z wirtualnej biblioteki pod adresem lektury.gov.pl mogą korzystać wszyscy, nie tylko uczniowie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, autorka projektu lektury.gov.pl.
Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, autorka projektu lektury.gov.pl. (East News)
d17xq3i

Wirtualna biblioteka to wspólny pomysł Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Cyfryzacji. Swoje podwoje dla wypożyczających otwiera 5 grudnia.

– Żyjemy w przyszłości. To, co było przed chwilą nowinką technologiczną, dziś jest oczywistością - mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska. - Obecnie młodzież czyta książki na telefonach, tabletach i czytnikach. Projekt lektury.gov.pl wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i przyzwyczajeniom. W jednym miejscu dostaną kanon lektur w formie elektronicznej. To bardzo dobry pomysł – uważa szefowa resortu cyfryzacji.

700 lektur dla wszystkich

Nie trzeba wyrabiać kart bibliotecznych ani stać w kolejkach. Nie ma ryzyka, że ktoś nas ubiegnie i wypożyczy książkę przed nami. Lektur wystarczy dla wszystkich, a wypożyczonych książek w ogóle nie trzeba zwracać do biblioteki.

d17xq3i

Na platformie lektury.gov.pl znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka.

- Biblioteka zawiera 32 proc. wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i uzupełniających. Są dostępne za darmo i dla wszystkich – potwierdził NASK w rozmowie z Wirtualną Polską.
Pilotaż projektu lektury.gov.pl zakończy się wraz z obecnym rokiem szkolnym 2017/2018 , a z biegiem czasu zasoby cyfrowej biblioteki będą powiększane i uzupełniane o nowe utwory. W prace nad platformą zaangażowane były Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Rozwoju, NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Lektury udostępnili: Fundacja Nowoczesna Polska, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Legimi oraz Nexto. Aplikację mobilną udostępnia Legimi. Wśród partnerów projektu znalazła się Fundacja Widzialni.

Lektura z internetu

Ponad 30 proc. nastolatków pozostaje online całą dobę, niezależnie od miejsca pobytu, a ponad 93 proc. codziennie w domu korzysta z Internetu – wynika z badań „Nastolatki 3.0” przeprowadzonych przez NASK. Z danych, którymi dysponuje Ministerstwo Cyfryzacji, aż 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi w wieku 5-15 lat posiada dostęp do internetu. W 90 proc. z nich rodzice pozwalają dzieciom korzystać z komputera, a prawie 77 proc. dzieci korzysta z sieci w celach związanych z edukacją.

d17xq3i

Mimo powszechnego dostępu do Internetu jest on rzadko wykorzystywany do poszukiwania lektur. Zadane przez polonistów teksty znajduje w internecie tylko jeden na dwudziestu uczniów. Nie wynika to z braku dostępu do sieci, ale z tego, że uczniowie często nie mogą znaleźć lektur w wolnym dostępie, zaś dostępne tytuły publikowane są w mało atrakcyjnej formie.

Nie mniej istotnym problemem jest dostępność lektur w wersji dźwiękowej. Pomimo stale rosnącej popularności audiobooków, dostęp do nich ogranicza fakt, że oferują je głównie płatne serwisy. Dlatego w serwisie lektury.gov.pl będzie można znaleźć 220 darmowych audiobooków.

d17xq3i

Podziel się opinią

Share
d17xq3i
d17xq3i
Więcej tematów