Pomoc dla matek z dziećmi i ciężarnych
Pomoc dla Imigrantów z Ukrainy nie ma końca. W tak trudnej sytuacji zaangażowali się nie tylko zwykli ludzie, ale również placówki medyczne, w których mogą zasięgnąć pomocy zwłaszcza przyszłe mamy. Na jakie świadczenia i wsparcie mogą liczyć kobiety z dziećmi i ciężarne?
Schronienie i noclegi dla matek z dziećmi – gdzie szukać pomocy?
Mężczyźni wracają do kraju, by bronić ojczyzny, a kobiety poszukują schronienia w Polsce. Niektóre z dzieckiem przy boku, niektóre dopiero spodziewają się pociechy. Jedno jest pewne, żadna z nich nie zostanie pominięta przez grupy wsparcia i wolontariuszy.
Bezpłatna opieka nad dziećmi obywateli Ukrainy
Przedszkola i żłobki Pomarańczowa Ciuchcia oferują darmowy pobyt dzieciom obywateli Ukrainy. Wsparcie może okazać się wyjątkowo przydatne podczas załatwiania spraw urzędowych odnośnie legalizacji pobytu czy innych kwestii prawnych.
Każdy kto w wyniku konfliktu zbrojnego na Ukrainie poszukuje wsparcia z zakresu opieki nad dziećmi znajdzie ją pod adresem: ukraina@pomaranczowa-ciuchcia.pl.
Darmowe noclegi dla mam z dziećmi – grupy na Facebooku
Każdej godziny pojawiają się nowe oferty noclegów na grupie "przygarnę MATKI z dziećmi z Ukrainy". Wsparcie oferują osoby indywidualne, które są w stanie przygarnąć lub udostępnić mieszkanie dla matek z dziećmi uciekającymi przed konfliktem zbrojnym.
Śledząc na bieżąco posty umieszczane na grupie, można szybko znaleźć schronienie w tak ciężkiej, zwłaszcza dla mam, sytuacji. To nie tylko zapewnienie dachu nad głową, ale również wyżywienie i po prostu towarzystwo drugiej osoby. Komunikacja poprzez Messengera umożliwia szybki kontakt z wolontariuszem i otrzymanie niezbędnych szczegółów odnośnie lokum.
Wsparcie dla kobiet w ciąży – kompleksowa opieka dla obywatelek Ukrainy
Przyszłe mamy nie pozostają obojętne Polskim wolontariuszom. Obywatelki Ukrainy mogą otrzymać nieodpłatne wsparcie medyczne. Poniżej można znaleźć szereg informacji, dzięki którym poczujesz się zaopiekowana.
- Położne dla Ukrainy – grupa na Facebooku zrzesza położne z całej polski, które oferują bezpłatne wsparcie dla ciężarnych z Ukrainy. Można skonsultować z nimi każdą wątpliwość dotyczącą ciąży, porodu czy chorób kobiecych. Na tej grupie można także pytać o ubranka i wyprawkę dla niemowlaka, a także wsparcie po porodzie.
- Każda kobieta ciężarna lub mama z noworodkiem może otrzymać wsparcie od Centrum Zdrowia i Aktywności Ciężarnych i Mam "Zaufaj Położnej".
Kontakt: kontakt@zaufajpoloznej.pl
- Na Facebooku fundacji Polskie Forum Migracyjne można uzyskać materiały o rodzeniu i macierzyństwie w Polsce dla Ukrainek.
Pomoc medyczna w Polsce dla obywatelek Ukrainy:
Każdy szpital w Polsce ma obowiązek przyjęcia pacjentki, która rodzi lub jest tuż przed rozwiązaniem ciąży. Jeśli szpital nie może przyjąć do swojej placówki, ma obowiązek przetransportowania pacjentki do innego szpitala.
Nie ma konieczności rodzenia w szpitalu. Można to zrobić również w domu. Należy to jednak skonsultować wcześniej z lekarzem lub położną.
Jeśli przed przyjęciem do szpitala konieczne będzie wykonanie testu na covid, szpital ponosi koszty testu. Nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami. W przypadku pozytywnego wyniku, szpital przenosi pacjentkę na oddział covidowy.
W przypadku braku pieniędzy na dodatkowe badania lub koszty związane z procedurami medycznymi, można skontaktować się z wolontariuszką w celu zorganizowania zbiórki pieniężnej. Należy tylko zbierać rachunki za usługi medyczne.
Każdy kto ma złożony wniosek o status uchodźcy może liczyć na pomoc w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.
Punkty darmowej pomocy medycznej dla obywateli Ukrainy:
- infolinia w języku ukraińskim: 22 566 22 20
- Darmowa Podstawowa Opieka Medyczna
- al. Zjednoczenia 36 w Warszawie,
- ul. Przy Bażantarni 8b w Warszawie,
- ul. Puławska 42b w Piasecznie
- Bezpłatne wsparcie psychologiczne
Pakiet POMOC dla Ukrainy – grupa Luxmed
- Ponad 270 placówek Luxmed oferuje darmową opiekę medyczną dla wszystkich obywateli Ukrainy, również kobiet w ciąży
- Dostępna jest również opieka w 13-stu szpitalach Luxmed
infolinia w języku ukraińskim: 22 45 87 007
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski