PolskaPomnik ofiar wojennych chorych psychicznie

Pomnik ofiar wojennych chorych psychicznie

Pomnik upamiętniający chorych psychicznie
zamordowanych podczas wojny przez hitlerowców odsłonięto w
niedzielę w szpitalu w Kobierzynie (Małopolska). 60 lat temu
podczas likwidacji placówki zginęło 567 osób.

23.06.2002 | aktual.: 27.06.2002 18:27

Pomnik upamiętnia ofiary mordu, które w zamyśle hitlerowców miały pozostać bezimienne. Nazwiska wszystkich pacjentów i pacjentek wywiezionych 23 czerwca 1942 r. do obozu zagłady w Oświęcimiu oraz rozstrzelanych w Kobierzynie, umieszczono na dwóch ogromnych płytach.

Pomnik jest także symbolem polsko-niemieckiego pojednania, bowiem został ufundowany przez prezydenta Krakowa, Szpital im. Józefa Babińskiego w Kobierzynie oraz niemieckie Zakłady im. von Bodelschwinghsche w Bethel, które zajmują się opieką nad chorymi psychicznie.

Podczas mszy, która rozpoczęła niedzielne uroczystości, metropolita krakowski ks. kard. Franciszek Macharski odczytał list papieża.

Jan Paweł II napisał w nim , że tamten mord jest niejako symbolem dramatu, jaki dokonuje się wszędzie tam, gdzie dochodzi do głosu pogarda dla życia, tylko dlatego, że jest ono obarczone słabością i cierpieniem. Papież przypomniał, że Boży dar życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest nienaruszalną wartością, bez względu na okoliczności czy też fizyczny lub psychiczny stan człowieka.(iza)

niemcypomnikpolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)