Trwa ładowanie...

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego obalony. Adam Bodnar krytykuje

"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa" - skomentował na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. To reakcja na zniszczenie w czwartek nad ranem pomnika nieżyjącego ks. Henryka Jankowskiego.

Share
Pomnik ks. Henryka Jankowskiego obalony. Adam Bodnar krytykujeŹródło: Agencja Gazeta, fot: Małgorzata Kujawka
df9jb3o

Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że obalanie pomników powinno odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Stwierdził, że takie działanie musi być poprzedzone "odpowiednią debatą, refleksją i zachowaniem wszystkich procedur".

"Tak się tworzy wspólnotę. Przekraczając tabu tworzymy niepotrzebne ryzyko - to który pomnik następny?" - zapytał Adam Bodnar.

Zaznaczył w ten sposób, że obalenie było aktem wandalizmu i różnym grupom społecznym mogą nie podobać się pomniki różnych osób.

df9jb3o

Przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zatrzymani przez policję

Przypomnijmy, że od lat wokół osoby ks. Henryka Jankowskiego krążą pogłoski i oskarżenia ofiar ws. afery pedofilskiej. W przeszłości był kapelanem "Solidarności" i wieloletnim proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Po oskarżeniach ws. wykorzystywania nieletnich w 2004 roku odsunięto go od sprawowania wcześniejszych funkcji, a w 2010 roku duchowny zmarł.

W nocy ze środy na czwartek trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Jankowskiego przy ulicy Stolarskiej w Gdańsku.

Odpowiedzialni za zniszczenia zostali zatrzymani przez policję. Pochodzą z Warszawy i okolic. Są w wieku od 40 do 42 lat.

Źródło: East News

Wstępnie obalenie monumentu zakwalifikowano jako znieważenie pomnika.

df9jb3o

W myśl przepisów z art. 261 Kodeksu karnego, "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Jednak policja podkreśla, że kwalifikacja czynu może ulec zmianie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

df9jb3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
df9jb3o
df9jb3o
Więcej tematów