Trwa ładowanie...
d3wiiur

Pomnik ks. Henryka Jankowskiego obalony. Adam Bodnar krytykuje

"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa" - skomentował na Twitterze Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. To reakcja na zniszczenie w czwartek nad ranem pomnika nieżyjącego ks. Henryka Jankowskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adam Bodnar ws. obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego
Adam Bodnar ws. obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego (Agencja Gazeta, Fot: Małgorzata Kujawka)
d3wiiur

Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że obalanie pomników powinno odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Stwierdził, że takie działanie musi być poprzedzone "odpowiednią debatą, refleksją i zachowaniem wszystkich procedur".

"Tak się tworzy wspólnotę. Przekraczając tabu tworzymy niepotrzebne ryzyko - to który pomnik następny?" - zapytał Adam Bodnar.

Zaznaczył w ten sposób, że obalenie było aktem wandalizmu i różnym grupom społecznym mogą nie podobać się pomniki różnych osób.

Zobacz także: Ks. Henryk Jankowski. W nocy zniszczono pomnik prałata w Gdańsku

d3wiiur

Przewrócili pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Zatrzymani przez policję

Przypomnijmy, że od lat wokół osoby ks. Henryka Jankowskiego krążą pogłoski i oskarżenia ofiar ws. afery pedofilskiej. W przeszłości był kapelanem "Solidarności" i wieloletnim proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku. Po oskarżeniach ws. wykorzystywania nieletnich w 2004 roku odsunięto go od sprawowania wcześniejszych funkcji, a w 2010 roku duchowny zmarł.

W nocy ze środy na czwartek trzech mężczyzn przewróciło pomnik ks. Jankowskiego przy ulicy Stolarskiej w Gdańsku.

Odpowiedzialni za zniszczenia zostali zatrzymani przez policję. Pochodzą z Warszawy i okolic. Są w wieku od 40 do 42 lat.

Źródło: East News

Wstępnie obalenie monumentu zakwalifikowano jako znieważenie pomnika.

d3wiiur

W myśl przepisów z art. 261 Kodeksu karnego, "kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Jednak policja podkreśla, że kwalifikacja czynu może ulec zmianie. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Zobacz także: Coraz więcej wstrząsających historii o ks. Jankowskim. Jego siostra bliźniaczka reaguje

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wiiur

Podziel się opinią

Share
d3wiiur
d3wiiur
Więcej tematów