Pomnik Colleoniego - z ziemi warszawskiej do szczecińskiej?
Pomnik Colleoniego przed warszawską ASP
Prezydent Szczecina stara się o powrót do swojego miasta pomnika Colleoniego, który stoi na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Przemysław Borowiecki, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Szczecinie, poinformował, że prezydent Szczecina Edmund Runowicz rozmawiał w czwartek z prezydentem Warszawy, Pawłem Piskorskim w sprawie przekazania pomnika Colleoniego Szczecinowi.
Prezydent Piskorski deklarował, że podejmie działania w tej sprawie. Obiecał, że sprawdzi, kto obecnie jest właścicielem rzeźby, jaki jest jej status prawny - powiedział Borowiecki. Poinformował, że pod pomnikiem Colleoniego ma odbyć się w czwartek po południu happening, w którym swój udział zapowiedzieli członkowie Klubu Szczecińskiego. Klub skupia szczecinian, którzy obecnie mieszkają w Warszawie i prowadzą w stolicy nieformalny lobbing na rzecz Szczecina.
Rzeźba przedstawiająca Colleoniego, XV-wiecznego kondotiera (dowódcę wojsk zaciężnych), to kopia pomnika wystawionego mu w Wenecji. Oryginał dłuta Verocchia to jedno z arcydzieł rzeźby nowożytnej. W drugiej połowie XIX wieku, aby wzbogacić zasoby muzeum w Szczecinie, przedstawiciele szczecińskiej burżuazji ufundowali miastu kopię rzeźby.
Stanęła ona we wnętrzu gmachu muzealnego przy dzisiejszych Wałach Chrobrego, dawniej Tarasach Hackena. Krótko po II wojnie władze Szczecina podarowały pomnik odbudowywanej stolicy. Colleoni stanął na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. (and)