Trwa ładowanie...
d2kn02d

Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle nie tak szybko. "Nie wiem, czy będą wpłacać"

Pomnik Chrystusa Króla na wzór tego w Rio de Janeiro ma powstać w Jaśle. Stowarzyszenie, które stoi za tą inicjatywą, ma już pozwolenie na budowę, która mogłaby ruszyć choćby dziś. Brakuje jednak najważniejszego: pieniędzy. - Ruszamy ze zbiórką za tydzień, ale nie wiem, czy będą wpłacać - mówi Wirtualnej Polsce Edward Kozioł, pomysłodawca pomnika.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik w Rio de Janeiro
Pomnik w Rio de Janeiro (East News)
d2kn02d

Gdy w ubiegłym roku zarejestrowano Stowarzyszenie Budowy Pomnika Chrystusa Króla w Jaśle, koszt pomnika szacowano na 100 tysięcy złotych. Miesiąc temu starostwo powiatowe wydało pozwolenie na budowę. Pomysłodawcą jest Edward Kozioł, starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle. To ma być jego podziękowanie w zamian za uleczenie z ciężkiej choroby.

- Ma prywatną intencję i stąd pomysł pomnika. Znam go i wiem, że jak będzie miał pięć złotych, to nie będzie się porywał na budowę. To poważny człowiek - mówi Wirtualnej Polsce Henryk Rak, przewodniczący Rady Miasta w Jaśle. Pomnik powstanie dzięki decyzji radnych.

Tak ma wyglądać pomnik:

  Rada Miasta w Jaśle
(Rada Miasta w Jaśle)

Pomogła także tamtejsza Parafia Chrystusa Króla. - O szczegóły proszę pytać stowarzyszenie. My tylko pomogliśmy z działką - słyszmy w parafii. Proboszcz na temat pomnika w ogóle nie chce się wypowiadać.

d2kn02d

Gdy pytam o budowę obelisku burmistrza, starostę, władze kościelne i radnych, słyszę jedno i to samo: - My nic nie wiemy, nie dokładamy do tego, proszę pytać pomysłodawcę.

Stowarzyszenie szczegóły budowy ma przedstawić za tydzień. - Na razie nic nie ruszyło. Mamy tylko projekt i działkę - ucina Kozioł. Nie chce komentować tego, że ani urząd miasta, ani parafia nie dołożą się do budowy pomnika. - Niech im kościół da. Ja nic nie dołożę. Dlaczego mam płacić na pomnik, którym pan Kozioł chce podziękować za uleczenie - mówi jeden z radnych, który prosi o anonimowość. Przekonuje, że podobnego zdania jest wielu mieszkańców.

Pomnik ma mieć niemal 13 metrów wysokości. Sama figura Chrystusa to trzy metry, reszta to cokół, na którym stanie. Pomnik ma być umiejscowiony na górce powyżej miejskiej winnicy. 800-metrową działkę użyczyło parafii miasto.

d2kn02d

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Andrzej Halicki o zamieszaniu z tablicą dla Kaczyńskich. "Kabaret"

d2kn02d

Podziel się opinią

Share
d2kn02d
d2kn02d
Więcej tematów