Trwa ładowanie...
d4jnj5c
mrozy

Południe Europy w śniegu

Na południu Europy biało... (AFP)
Obfite opady śniegu w nocy z piątku na sobotę spowodowały, że tysiące kierowców utknęły w zaspach na drogach północno-wschodniej Hiszpanii, a wiele domów w całym regionie pozbawionych jest elektryczności.

Share
d4jnj5c

Ponad 2 tys. ludzi zostało zablokowanych w samochodach na autostradzie A7 w pobliżu Barcelony, kiedy spadło ok. 50 cm śniegu. Innym udało się schronić w ośrodkach sportowych i szkołach w pobliżu wielkich dróg. Ok. 30 tys. ludzi w tym samym rejonie nie ma prądu elektrycznego. Ekipy ratownicze i pojazdy odśnieżające skierowano na autostradę, by uwolnić kierowców, uwięzionych przez zaspy.

W Katalonii zamkniętych jest 28 dróg. Na 49 można się poruszać wyłącznie z łańcuchami na kołach. Transport kolejowy jest utrzymany, ale wszystkie pociągi mają spóźnienia. Wprowadzono zakaz ruchu wielkich ciężarówek. Do osób prywatnych kierowane są apele, by zrezygnowały z podróży samochodem.

Powiew syberyjskich chłodów spowodował spadek temperatury nawet do minus 10 stopni w regionach Rioja, Castilla i Leon.

Opady śniegu na śródziemnomorskiej pozbawiły elektryczności również Korsykę. Ponad 12 tys. gospodarstw zostało odciętych od świata. W nocy z piątku na sobotę na wyspie spadło od 40 do 80 cm śniegu, powodując zerwanie linii elektrycznych i tworząc zaspy, które odcięły od świata wioski położone w rejonach górzystych.

d4jnj5c

Ekipy elektromonterów przystąpią do usuwania awarii w niedzielę, jeśli warunki meteorologiczne pozwolą na przetransportowanie ich helikopterami do miejsc awarii - poinformował w sobotę prefekt departamentu Górnej Korsyki Christian Sapede. Dojazd innymi środkami lokomocji jest niemożliwy, bowiem wiele dróg drugorzędnych jest nieprzejezdnych.

Udało się natomiast usunąć uszkodzenia linii telefonicznych. W sobotę telefony milczały w 1,8 tys. domach. (kar)

d4jnj5c

Podziel się opinią

Share
d4jnj5c
d4jnj5c
Więcej tematów