Trwa ładowanie...

Polsko-niemiecki spór o kabanosy rozwiąże KE

Komisja Europejska skłania się, na wniosek Polski, do zarejestrowania w Unii Europejskiej kabanosów przyznając im certyfikat "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność". Przeciw są producenci w Niemczech.

Polsko-niemiecki spór o kabanosy rozwiąże KEŹródło: Indykpol
d2fknw1
d2fknw1

- Taka rejestracja nie ogranicza geograficznie terenu produkcji danego wyrobu - powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa Roger White.

Rzecznik nie chciał przesądzić, jaka będzie ostateczna decyzja KE w sprawie polskiego wniosku. Nieoficjalnie urzędnicy KE twierdzą jednak, że polscy wnioskodawcy, Ministerstwo Rolnictwa i Związek Polskie Mięso, mogą liczyć na przychylność, skoro - jak sami wskazują - znak ten nie ogranicza wytwarzania produktów pod daną nazwą. Jest tylko formą wyróżnienia tych wyrobów, które powstają według określonej receptury i spełniają wysokie standardy.

W praktyce oznacza to, że niemieccy producenci będą mogli nadal produkować kabanosy, ale bez możliwości opatrywania ich unijnym logo. Tak jest np. z serem mozzarella, produkowanym nie tylko we Włoszech, ale także w wielu innych krajach, w tym w Polsce.

Decyzja KE ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.

d2fknw1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fknw1
Więcej tematów