Trwa ładowanie...
died51g

Polsko-niemiecki spór o kabanosy rozwiąże KE

Komisja Europejska skłania się, na wniosek Polski, do zarejestrowania w Unii Europejskiej kabanosów przyznając im certyfikat "Gwarantowana Tradycyjna Specjalność". Przeciw są producenci w Niemczech.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polsko-niemiecki spór o kabanosy rozwiąże KE
(Indykpol)
died51g

- Taka rejestracja nie ogranicza geograficznie terenu produkcji danego wyrobu - powiedział rzecznik KE ds. rolnictwa Roger White.

Rzecznik nie chciał przesądzić, jaka będzie ostateczna decyzja KE w sprawie polskiego wniosku. Nieoficjalnie urzędnicy KE twierdzą jednak, że polscy wnioskodawcy, Ministerstwo Rolnictwa i Związek Polskie Mięso, mogą liczyć na przychylność, skoro - jak sami wskazują - znak ten nie ogranicza wytwarzania produktów pod daną nazwą. Jest tylko formą wyróżnienia tych wyrobów, które powstają według określonej receptury i spełniają wysokie standardy.

W praktyce oznacza to, że niemieccy producenci będą mogli nadal produkować kabanosy, ale bez możliwości opatrywania ich unijnym logo. Tak jest np. z serem mozzarella, produkowanym nie tylko we Włoszech, ale także w wielu innych krajach, w tym w Polsce.

Decyzja KE ma zapaść w ciągu kilku miesięcy.

died51g

Podziel się opinią

Share

died51g

died51g
Więcej tematów