Trwa ładowanie...

Polsko-amerykański dziennikarz: Nie było polskiej rodziny, której nie dotknęłaby nazistowska machina śmierci

Matthew Tyrmand wskazuje przyczyny, dla których Polacy nerwowo reagują na słowa o "polskich obozach śmierci". "Ustawa o IPN stawia nasz kraj po niewłaściwej stronie" - tytułuje swój artykuł publicysta.
Share
Matthew Tyrmand uważa, że dzięki nowelizacji ustawy o IPN, światowe media zaczęły unikać zwrotów "polskie obozy śmierci"
Matthew Tyrmand uważa, że dzięki nowelizacji ustawy o IPN, światowe media zaczęły unikać zwrotów "polskie obozy śmierci"Źródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d1o0zjk

Tyrmand na łamach "Jerusalem Post" przypomina, że Polska jako jedyna nie kolaborowała z nazistowskim okupantem. Podkreśla, że wśród Polaków nie było członków w SS, a za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Zwraca też uwagę, że Polacy najwięcej razy byli uhonorowani tytułem "Sprawiedliwych wśród Narodów Świata".

Według dziennikarza dzięki nowelizacji ustawy o IPN media na świecie zaczęły unikać sformułowania "polskie obozy śmierci". Przepisy mają "skorygować historyczne nieścisłości" odnośnie wizerunku Polski. Tyrmand wskazuje też, że podobne zapisy funkcjonują w innych krajach, m.in. w Niemczech czy w Izraelu.

Publicysta twierdzi, że czas uchwalenia nowych przepisów nie jest przypadkiem. Miał wynikać z konfliktów w Prawie i Sprawiedliwości. Poszkodowanym okazał się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

d1o0zjk

Zobacz także: Kempa o zamieszaniu wokół ustawy o IPN: sztucznie wywołany problem

Tyrmand przypomina, że kontrowersje wokół ustawy zaczęły się w czasie, gdy w Izraelu trwa kampania wyborcza. Wcześniej, według dziennikarza, Polska miała z krajem premiera Benjamina Netanjahu bardzo dobre relacje.

Źródło: jpost.com

d1o0zjk

Podziel się opinią

Share
d1o0zjk
d1o0zjk
Więcej tematów