Trwa ładowanie...
d1yqtii

Polskie władze nie chcą chronić flagi UE. Negatywna opinia Bogdana Święczkowskiego

Posłowie Nowoczesnej, zasiadający w klubie PO-KO, złożyli projekt ustawy dotyczący używania, a przede wszystkim ochrony prawnej flagi Unii Europejskiej. Rządzący nie mają jednak zamiaru przyjąć tych zapisów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Flagę UE palono już wielokrotnie. Rząd PiS nie zamierza jednak jej chronić
Flagę UE palono już wielokrotnie. Rząd PiS nie zamierza jednak jej chronić (Twitter/MW)
d1yqtii

Projekt ustawy określa, gdzie i w jakich sytuacjach podnosi się flagę UE. Przewiduje też zmiany w kodeksie karnym. Za znieważanie lub niszczenie europejskiej flagi miałaby grozić grzywna, a nawet rok za kratkami - informuje portal rp.pl.

Zobacz także: Komendant wyznaczył nagrodę za wskazanie tych, którzy spalili flagę UE. "Sprawca" sam na siebie doniósł

Do tej pory - ze strony rządowej - projekt zaopiniował jedynie Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. W jego ocenie nie ma powodu, by w jakikolwiek sposób chronić flagę UE, bo jego zdaniem flagi takiej w ogóle nie ma.

d1yqtii

Zastępca prokuratora generalnego dowodzi, że regulacje dotyczące symboli UE znajdowały się co prawda w projekcie traktatu ustanawiającego konstytucję dla Europy, ale projekt ten ostatecznie nie wszedł w życie. Co więcej, flagi o tym samym wzorze dłużej niż Unia Europejska używa Rada Europy.

Święczkowski zarzucił też autorom projektu, że są niekonsekwentni. Bo niby dlaczego chcą chronić flagę UE, a nie domagają się ochrony flag NATO czy ONZ? "Projektowaną regulację uznać zatem trzeba za niekompletną i w nieuzasadniony, wybiórczy sposób faworyzującą jedną spośród organizacji międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest członkiem, a mianowicie Unię Europejską, poprzez przyznanie wyłącznie jej symbolom ochrony prawnej" - czytamy w jego opinii.

Zobacz także: Podpalenie flagi UE nie jest karane? "Takie są przepisy Traktatu Lizbońskiego"

Zastępcy prokuratora generalnego nie spodobał się również pomysł karania za znieważenie lub zniszczenie flagi UE. Zdaniem Święczkowskiego obecne przepisy o ochronie flag państwowych są związane z "identyfikacją grup narodowych z określonymi symbolami państwowymi". "Tego rodzaju czynnika, a w konsekwencji również podstawowej przesłanki uzasadniającej kryminalizację, pozbawione są natomiast analogiczne zachowania skierowane wobec symboli organizacji międzynarodowych, gdyż w odniesieniu do nich nie występuje społeczna identyfikacja narodowościowa, lecz wyłącznie identyfikacja w zakresie celów, dla których organizacje takie zostały powołane i które realizują" - czytamy w jego opinii.

- Dotąd stosunek polityków PiS do flagi UE był podyktowany polityczną koniunkturą. Może wyszły im jakieś nowe wnioski z badań dotyczących stosunku Polaków do UE? - mówi portalowi rp.pl poseł Witold Zembaczyński. - Nie można jednak wykluczyć, że tak ostre stanowisko jest po prostu efektem osobistej antyunijnej krucjaty prokuratora Święczkowskiego - dodał.

Źródło: rp.pl

d1yqtii

Podziel się opinią

Share
d1yqtii
d1yqtii
Więcej tematów