ŚwiatPolskie ustawodawstwo zabrania dyskryminacji

Polskie ustawodawstwo zabrania dyskryminacji

W związku z przyjęciem przez Polskę ustawy antydyskryminacyjnej, KE poinformowała, że zamknęła trzy osobne postępowania przeciwko Polsce w sprawie uchybienia prawodawstwu UE w dziedzinie równości. Dwa z tych postępowań były już skierowane do Trybunału Sprawiedliwości UE, natomiast trzecie zamknięto na etapie przedsądowym.

14.03.2011 | aktual.: 14.03.2011 15:39

Sprawy wycofane z Trybunału dotyczyły niezgodności polskiego ustawodawstwa z przepisami UE zabraniającymi dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne oraz braku zgłoszenia ustawodawstwa krajowego, zapewniającego dostosowanie unijnych przepisów w dziedzinie dyskryminacji ze względu na płeć w zakresie dostępu do towarów i usług. KE zakończyła także postępowanie w sprawie unijnych przepisów dotyczących równości w dziedzinie zatrudnienia.

Prawodawstwo UE w dziedzinie równości składa się z szeregu dyrektyw. Zabraniają one stosowania dyskryminacji z różnych powodów, w tym ze względu na rasę i płeć, w takich obszarach jak zatrudnienie, kształcenie oraz dostęp do towarów i usług. Zawierają one także wymóg, aby państwa ustanowiły organizację - w postaci rzecznika praw obywatelskich lub innego podmiotu - która wspierałaby równe traktowanie oraz udzielała pomocy ewentualnym ofiarom dyskryminacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)