Polskie uczelnie nie dla międzynarodowych maturzystów
"Gazeta Wyborcza" pisze o międzynarodowych maturzystach, którzy mają kłopoty z dostaniem się na studia w Polsce. Otwarte są dla nich najlepsze uczelnie w Europie, ale wskutek przepisu Ministerstwa Edukacji, które zrównało ich z maturzystami z tak zwaną "nową maturą" często nie dostają się na polskie uczelnie.
Dziennik wyjaśnia, że aby zdać międzynarodową maturę należy zaliczyć 18 testów z sześciu przedmiotów, napisać esej naukowy i przedstawić wyniki prowadzonych przez siebie badań. Wszystko po angielsku. Każdego roku w Polsce taki egzamin zdaje kilkaset osób. Do tej pory uczelnie uczelnie stosowały wobec nich inne kryteria i przyjmowały poza kolejnością.
Teraz, po zrównaniu ich wyników z wynikami matury tradycyjnej znaleźli się w gorszej sytuacji. Piszący polską maturę zdają trzy lub cztery przedmioty i wszystkie mogą wybrać na poziomie rozszerzonym, międzynarodowi - sześć, ale maksymalnie tylko trzy na poziomie rozszerzonym.
Uniwersytet Gdański na przykład wziął pod uwagę oceny z czterech przedmiotów. Międzynarodowa maturzystka, której przypadek opisuje dziennik, mając jeden mniej przedmiot z poziomie rozszerzonym, uzyskała gorszy wynik i nie dostała się na studia. Przyjęło ja za to sześć brytyjskich uczelni, na które złożyła papiery. (IAR)