Polskie szkoły na "informatycznych salonach"
W tym roku po raz pierwszy wszystkie szkoły w
Polsce mogą wziąć udział w międzynarodowym "Cyfrowym Festiwalu
Projektów: międzykulturowy dialog - film i obraz" - poinformowała
Lidia Nejkauf z Wydziału Informatyzacji Procesów
Edukacyjnych w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu.
Festiwal Projektów organizowany jest przez Komisję Europejską w ramach realizowanego od 1997 roku projektu o nazwie Netdays. Jego głównym celem jest promowanie twórczego zastosowania nowych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w edukacji i kulturze.
Wcześniej w festiwalu mogły brać udział tylko wybrane polskie szkoły, które uprzednio skontaktowały się z organizatorami (przedstawicielami projektu Netdays). Teraz konkurs jest otwarty dla wszystkich.
Polscy uczniowie uczestnicząc w festiwalu będą mieli okazję zaprezentować swoje projekty na forum międzynarodowym - powiedziała Lidia Nejkauf.
Prace, mające formę elektroniczną, mogą być tworzone w pięciu kategoriach: filmy, billboardy, zdjęcia, reportaże i komiksy. Wszystkie muszą nawiązywać do hasła przewodniego festiwalu, którym w tym roku jest dialog międzykulturowy.
Jak powiedziała Nejkauf, taki temat został wybrany ze względu na przyjęcie do Unii Europejskiej nowych krajów, w tym Polski.
Młodzi ludzie z Polski będą mieli okazję przedstawić kulturę i historię naszego kraju oraz poznać tradycje innych narodów - zaznaczyła Nejkauf.
Celem konkursu jest zbliżenie młodzieży z różnych krajów i pokazanie jej, jak wiele różnorodnych kultur istnieje we współczesnym świecie.
Dwa najlepsze projekty z Polski wezmą udział w "Europejskim Wirtualnym Festiwalu Filmów" oraz w "Europejskim konkursie na najlepszy projekt".
W konkursie mogą uczestniczyć młodzi ludzie w wieku od 7 do 25 lat, którzy są uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, wraz ze swoimi nauczycielami lub opiekunami.
Projekty zgłoszone do konkursu mogą być wykonane przez zespół złożony z od 2 do 5 uczniów pod kierunkiem nauczyciela. Zespoły z różnych szkół mogą ze sobą współpracować.
Projekty będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych: 7-15 lat i 16-25 lat.
Prace można rejestrować do 31 października na krajowej i europejskiej stronie Netdays. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 10 listopada, a w dniach 22-23 listopada odbędą się warsztaty cyfrowe, podczas których zostaną zaprezentowane nagrodzone prace.