Polskie Radio z PKiN do Raszyna
Polskie Radio przeniosło nadajniki Programu 1 i Programu 3 z Pałacu
Kultury i Nauki, na TP EmiTel w Raszynie.
24.07.2007 08:00
Z Pałacu Kultury i Nauki PR1 i PR3 emitowane były za pośrednictwem dwukilowatowych nadajników. W Warszawa Raszyn emisja prowadzona jest z dziesięciokilowatowych nadajników.
- O mocy promieniowanej stacji nadawczej decyduje zysk systemu antenowego. W przypadku Warszawa Raszyn maksymalna moc promieniowana wynosi 120 kW, ale system antenowy ma kierunkową charakterystykę promieniowania. Na kierunku pasów startowych lotniska na Okęciu charakterystyka kierunków ma wytłumienie do 30 kW, czyli czterokrotne. Tak się niefortunnie składa, że lotnisko Okęcie znajduje się pomiędzy stacją nadawczą, a Warszawą - mówi portalowi "Wirtualnemedia.pl" Wojciech Makowski, doradca Zarządu Polskiego Radia ds. technicznych.
W związku z tym sygnał radiowy docierający do centrum Warszawy jest 4-krotnie słabszy od maksymalnego sygnału, jaki można by uzyskać przy tej mocy promieniowania.
- Powoduje to pewną degradację jakości odbioru na terenie Warszawy. Z pomiarów wykonanych przez wozy pomiarowe UKE wynika jednak, że Warszawa Raszyn zapewnia na terenie całej Warszawy poziom sygnału gwarantujący dobry odbiór stereo. Należy jednak pamiętać, że UKE wykonuje swoje pomiary posługując się kalibrowanymi antenami pomiarowymi, natomiast realni słuchacze korzystają z różnorodnego sprzętu odbiorczego, którego czułość i selektywność często daleko odbiega od przyjętego standardu - dodaje Wojciech Makowski.
Dlatego wielu słuchaczy z Warszawy odnotuje pogorszenie jakości odbioru PR1 i PR3 na swoich odbiornikach. Aby zapewnić dobry odbiór programów, Polskie Radio zamierza podjąć działania w celu pozyskania dodatkowych częstotliwości "doświetlających" centrum Warszawy.