Trwa ładowanie...

Polskie miasta tracą pieniądze z UE. Ryszard Czarnecki komentuje

Polskie miasta, które wnioskowały o dofinansowania z funduszy unijnych, a wcześniej określiły się "strefami wolnymi od LGBT", nie dostaną pieniędzy z UE. - Myślę, że miasta będą się odwoływać od tej decyzji. Samorządy podkreślały, że nikogo nie dyskryminują - mówi w rozmowie z WP europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Polskie miasta tracą pieniądze z UE. Ryszard Czarnecki komentuje
d1rdobm
d1rdobm

Sześć polskich gmin, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBT", nie dostanie europejskich funduszy na finansowania projektów w ramach współpracy miast partnerskich. O tym, że wnioski polskich miast zostały odrzucone, poinformowała we wtorek na Twitterze Helena Dalli, unijna komisarz ds. równości. Komisja Europejska ogłosiła też listę przyznanych dotacji. W Polsce dostało je tylko osiem miast. To m.in. Sopot, Zator, Dzierzkowice, Września czy Opole.

Miasta mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości maksymalnie 25 tys. euro. Wspólny projekt dwóch miast miał trwać przez 21 dni. Sieć miast mogła ubiegać się o 150 tys. euro.

Odrzucenie wniosków to konsekwencja przyjmowanych przez miasta, gminy i powiaty "stref wolnych od LGBT". Takie uchwały przyjęło 90 gmin, powiatów i województw w Polsce. Komisja Europejska zarzuca samorządom, że nie przestrzegają demokratycznych wartości i dopuszczają się dyskryminacji.

Europoseł PiS: "Samorządy podkreślały, że nikogo nie dyskryminują"

- Myślę, że miasta będą się odwoływać od tej decyzji. Być może zrobią to przypominając zasadę, która legła u podstaw Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a potem EWG, a o której to zasadzie Unia powinna pamiętać, czyli o zasadzie "jedności w różnorodności" - komentuje dla WP Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.

d1rdobm

A na pytanie o to, czy zgadza się z Komisją Europejską, która uznała, że "strefy wolne od LGBT" to dyskryminacja, odpowiada: - Jeżeli chodzi o uchwały, samorządy podkreślały, że nikogo nie dyskryminują. I rzeczywiście, nie słyszano o żadnych aktach dyskryminacji na tamtym terenie. Chodziło im jedynie o sprzeciw wobec karty LGBT wprowadzonej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Jak twierdzi Czarnecki, Polacy są "narodem niepodatnym na naciski finansowe z zewnątrz". - Dlatego myślę, że dzięki takim decyzjom mogą tylko w Polsce wzrosnąć nastroje eurosceptyczne - twierdzi Czarnecki.

"UE nie może finansować projektów w miastach, które łamią podstawowe wartości"

Pierwszą gminą, która przyjęła dokument przeciw LGBT, był Ostrów Lubelski (w marcu 2019 roku), a ostatnim samorządem - powiat limanowski. Z powodu takich uchwał francuskie miasta zerwały współpracę z Tuchowem czy Starym Sączem.

Już w czerwcu unijna komisarz ds. praworządności Vera Jourova powiedziała, że UE "nie może finansować projektów w miastach, które łamią podstawowe wartości".

Zobacz też: Podział Mazowsza. "Warszawa utrudnia. Wydzielone regiony skorzystają z pieniędzy"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rdobm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdobm
Więcej tematów