Polski statek badawczy bez finansowania. Jest odpowiedź resortu nauki

Jedyna polska jednostka badawcza zdolna do operowania poza Bałtykiem na razie nie ma pieniędzy na utrzymanie. Wiceszef Ministerstwa Nauki odpowiedział na alarmujący wpis PAN. Przekazał, że środki na wsparcie "Oceanii" nie zostały obcięte przez rząd, a decyzja o nieprzyznaniu finansowania została podjęta przez naukowców-ekspertów w drodze konkursowej.

"Oceania" bez finansowania. Jest odpowiedź resortu nauki
"Oceania" bez finansowania. Jest odpowiedź resortu nauki
Źródło zdjęć: © PAP | Piotr Nowak

20.10.2024 | aktual.: 20.10.2024 22:03

W odpowiedzi na problemy z finansowaniem statku badawczego "Oceania", wiceminister Maciej Gdula zapewnił, że Ministerstwo Nauki podejmuje niezbędne kroki, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie.

Wiceminister nauki opublikował w mediach społecznościowych wpis, w którym zaznaczył, że decyzje zniesienia dotacji nie należą do rządu, lecz są wynikiem konkursu przeprowadzanego przez naukowców-ekspertów.

"Oceania" nie otrzymała finansowania, jednak - jak podaje portal Polsat News - Instytut Oceanologii złożył już wniosek o zmianę tej decyzji. Ministerstwo pracuje nad znalezieniem odpowiedniego wyjścia z tej sytuacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kontrowersje wokół finansowania polskiego statku badawczego

Polityk odniósł się do publikacji z soboty, gdzie opisano sytuację dotyczącą braku funduszy na utrzymanie polskiego statku badawczego.

Wcześniej, Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (PAN) poinformował, że finansowanie zostało wstrzymane, co jego zdaniem oznacza w praktyce, że statek może trafić na złom, a polska oceanografia stracić na znaczeniu na arenie międzynarodowej.

Pierwszy raz od 35 lat

Instytut Oceanologii PAN podkreślał, że "Oceania" jest jedyną polską jednostką badawczą zdolną do operacji poza Bałtykiem, co umożliwia współpracę z partnerami z całego świata.

Według słów wiceministra nauki, decyzję o wstrzymaniu finansowania podjęli specjaliści z obszaru nauki. Zaskakującym jest fakt, że przez ostatnie 35 lat nie pojawiały się problemy z uzyskaniem dotacji na "Oceanię", a rząd regularnie wspierał jej funkcjonowanie.

Znaczenie statku badawczego "Oceania" dla polskiej nauki

Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk wskazuje, że dzięki działalności statku badawczego "Oceania" Polska zyskuje roczne dofinansowanie w wysokości kilku milionów złotych z różnorodnych źródeł, w tym z Unii Europejskiej, Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz umów bilateralnych. Środki te są przeznaczone na badania morskie, a nie na utrzymanie jednostki badawczej.

Instytut wyjaśnia, że brak możliwości korzystania z "Oceanii" oznacza przerwanie bieżących projektów naukowych oraz wieloletniej, korzystnej współpracy z polskimi i międzynarodowymi instytutami naukowymi.

Źródło: Polsat News/FB/WP

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (156)