Trwa ładowanie...
d3d92aj

Polski oficer wyróżniony wysokim odznaczeniem USA

Polski oficer z 1. Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca został wyróżniony wysokim amerykańskim odznaczeniem wojskowym Meritorious Service Medal - poinformował rzecznik prasowy polskiego kontyngentu w Afganistanie kpt. Dariusz Kudlewski.

d3d92aj
d3d92aj

Dekoracji żołnierza, niewymienionego z nazwiska, dokonał w ubiegłym tygodniu w Kabulu w imieniu prezydenta USA głównodowodzący wojsk ISAF gen. David Petraeus.

Kończąca misję w Afganistanie VIII zmiana komandosów lublinieckiego pułku przeprowadziła wspólnie z afgańskimi żołnierzami i policjantami wiele operacji przeciw osobom podejrzewanym o działalność przeciw siłom ISAF. Żołnierze przejmowali składy materiałów wybuchowych, amunicji i broni, niszczyli miejsca, gdzie produkowano ładunki wybuchowe, zatrzymali też wielu przywódców talibskich bojowników.

Dowodzony przez wyróżnionego polskiego oficera zespół bojowy złożony z żołnierzy 1. Pułku Specjalnego Komandosów bierze udział w misji ISAF do misji ISAF w 2010 roku. Operacje specjalne w Afganistanie przeprowadzał we współdziałaniu z zadaniowym zespołem bojowym wydzielonym z jednostki GROM, Służbą Kontrwywiadu Wojskowego, Służbą Wywiadu Wojskowego, Samodzielną Grupą Powietrzną oraz siłami afgańskimi.

Wyróżniony dowódca ukończył Wyższą Szkołę Oficerską we Wrocławiu w 1997 roku. Służbę zawodową rozpoczął w 1. Pułku Specjalnym w Lublińcu. W latach 2007-2010 służył w Dowództwie Wojsk Specjalnych, skąd po trzyletniej kadencji wrócił do jednostki na stanowisko dowódcy zespołu bojowego.

Meritorious Service Medal to odznaczenie ustanowione w 1969 roku, początkowo dla zasłużonych wojskowych amerykańskich. Obecnie jest przyznawane także oficerom sprzymierzonych sił zbrojnych za szczególnie dobrą współpracę we wspólnych międzynarodowych operacjach pod amerykańskim dowództwem.

d3d92aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d92aj
Więcej tematów