Trwa ładowanie...
15-10-2014 18:14

Polski oficer szpiegował na rzecz Rosji? ABW weszła do MON

Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło, że na podstawie materiałów zgromadzonych przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego dokonano zatrzymania oficera Wojska Polskiego w związku z podejrzeniem jego udziału w obcym wywiadzie. Z informacji TVN24 wynika, że żołnierz miał szpiegować na rzecz Rosji. Rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej ppłk Janusz Wójcik potwierdza, że funkcjonariusze ABW i żołnierze Żandarmerii Wojskowej prowadzą czynności w biurowcu MON przy al. Niepodległości w Warszawie. Radio ZET ustaliło, że w tej sprawie oprócz żołnierza, zatrzymany został prawnik z jednej ze stołecznych firm.

d3q64wb
d3q64wb

Według TVN24 ABW zatrzymała oficera Wojska Polskiego, który jest podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji. - To poważna sprawa i niebanalny oficer, który posiadał dużą wiedzę - twierdzi TVN24 powołując się na nieoficjalne źródło związane ze sprawą.

Z informacji Radia ZET wynika, że oficer zajmował się wojskowymi systemami komputerowymi. Od rana analitycy i agenci ABW sprawdzają jego komputery i przeszukują pomieszczenia w których pracował.

Drugi z zatrzymanych - prawnik - to mężczyzna z podwójnym obywatelstwem polsko-rosyjskim. Jak ustaliło Radio ZET, obaj mężczyźni nie współpracowali ze sobą, a śledztwa prowadziły dwie odrębne prokuratury. Sama jednak akcja zatrzymań musiała być zgrana w czasie.

- Za wiele nie mogę powiedzieć zważywszy na bardzo wczesny etap postępowania, jak również na interes śledztwa. Potwierdzam, że ABW wraz z Żandarmerią Wojskową pod nadzorem Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie realizują czynności procesowe na terenie jednego z departamentów Ministerstwa Obrony Narodowej zlokalizowanego przy al. Niepodległości w Warszawie - informuje ppłk Wójcik. Rzecznik NPW odmówił podania informacji co do przedmiotu postępowania i osób nim objętych

d3q64wb

Z kolei rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka powiedział, że "czynności dotyczyły zatrzymania jednego z żołnierzy".

ABW nie chce potwierdzić charakteru czynności oraz czy ktoś został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa. - W tej chwili funkcjonariusze ABW wspólnie z Żandarmerią Wojskową, na zlecenie prokuratury wojskowej ABW wykonuje zlecone czynności - jeśli chodzi o szczegóły - odsyłam do prokuratury wojskowej - powiedział rzecznik ABW Maciej Karczyński.

d3q64wb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q64wb
Więcej tematów