Trwa ładowanie...
dkk4ix6

Polski naukowiec buduje muchę-szpiega

Absolwent Politechniki Warszawskiej buduje
mechanizm przypominający muchę. Latająca maszyna będzie mogła
szpiegować, a nawet podkładać miniładunki wybuchowe, informuje
"Życie Warszawy".

dkk4ix6
dkk4ix6

Rafał Żbikowski od kilku lat kieruje zespołem konstruującym mechanicznego owada w Uniwersytecie Cranfield przy brytyjskiej Akademii Obrony. Przyznaje jednak, że potrzebuje jeszcze sporo czasu, by ukończyć prace.

Urządzenie będzie miało mnóstwo zastosowań zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Na polu walki żołnierz - zamiast czołgać się w błocie pod ostrzałem - po prostu sięgnie do plecaka i rzuci w powietrze kilka takich mikrosamolotów (micro air vehicles, MAV), by spenetrowały teren przed nim.

Wyposażone w kamery niewielkie obiekty pofruną, by namierzyć wrogów lub ładunki wybuchowe, rannych kolegów albo przerażonych cywilów. MAV-y mogą nawet być stosowane do przenoszenia minibomb, które będą w stanie zniszczyć np. konkretny komputer. A więc zamiast bombardować cały budynek, wystarczy zdetonować wybrany niewielki cel. Takiej funkcji domaga się armia USA- powiedział Żbikowski "Życiu Warszawy".

Jego wynalazek można będzie też zastosować poza tradycyjnie pojmowanym polem walki - przykładowo na ulicach miast, a nawet wewnątrz budynków. MAV-y będą mogły podglądać i podsłuchiwać potencjalnych terrorystów. Mechaniczne muchy, wzorowane na polskich owadach - muchach bzykach, przydadzą się także w realizowaniu zadań cywilnych w jaskiniach, studniach czy tunelach. Zamiast wkraczać do zawalonej kopalni, by szukać ofiar, wystarczy wysłać "mucholota" i obserwować wyniki jego prac na monitorze. (PAP)

dkk4ix6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkk4ix6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj