Trwa ładowanie...
ycipk-2glqh0

Polski kościół prawosławny po stronie Moskwy. Zakaz kontaktów z "Patriarchatem Kijowskim"

Autokefaliczny kościół prawosławny w Polsce zabronił duchownym kontaktowania się z przedstawicielami "Patriarchatu Kijowskiego". Biskupi zarzucają im "bardzo złe działania" i stanęli po stronie patriarchów z Moskwy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polska Cerkiew zakazała kontaktów z duchownymi z Ukrainy
Polska Cerkiew zakazała kontaktów z duchownymi z Ukrainy (East News, Fot: Karolina Misztal)
ycipk-2glqh0

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny podczas Świętego Soboru Biskupów odniósł się do sytuacji Cerkwi na Ukrainie. W komunikacie przedstawiono, że dochodzi tam do "niepokojących wieści godzących w życie polskiego prawosławia". Hierarchowie zakazali duchownym z Polski wchodzenia w kontakty z "Patriarchatem Kijowskim", ponieważ w dotychczasowych działaniach uczynili "wiele zła".

Niektóre Cerkwie nie uznają zwierzchnictwa Moskwy i są zaangażowane w wspierany przez ukraińskie władze proces zjednoczenia prawosławnych z tego kraju. Polscy biskupi jako jedni z nielicznych stanęli po stronie Cerkwi rosyjskiej. Ta, uznaje Ukrainę za swoje kanoniczne terytorium, co spowodowało konflikt między Patriarchatem z Moskwy i Konstantynopola oraz zerwanie stosunków.

Podczas synodu Ekumenicznego Patriarchaty Konstantynopola unieważniono dekret z 1686 r., przez który ukraiński kościół prawosławny był podporządkowany Moskwie. W wyniku decyzji z połowy października odzyskał swoją niezależność. Wcześniej tzw. "Patriarchat Kijowski" i "Autokefaliczna Cerkwia" nie były uznawane przez kościoły prawosławne na świecie.

ycipk-2glqh0

Zobacz także: Miasto murem podzielone. Naprzeciw siebie stoją Polacy i Romowie

Źródło: orthodox.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-2glqh0
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2glqh0

ycipk-2glqh0
ycipk-2glqh0
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów