Trwa ładowanie...
d177l6a

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zrywa stosunki z Patriarchatem Konstantynopolskim

Rosyjska Cerkiew Prawosławna zdecydowała w Mińsku o zerwaniu "wszelkiej jedności eucharystycznej" z Patriarchatem Konstantynopola. To reakcja na wszczęcie procedury przyznania niezależności Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obrady synodu miały miejsce wyjątkowo w Mińsku
Obrady synodu miały miejsce wyjątkowo w Mińsku (PAP, Fot: Artur Reszko)
d177l6a

Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej o swojej przełomowej decyzji poinforomował podczas obrad w Mińsku. Do tej pory zawsze miało to miejsce w Rosji. Ale tym razem, jak twierdz Roman Jakowlewski, komentator polityczny z Mińska, trzeba było nadać mu wyjątkowe znaczenie. Bo Białoruś, która jest od teraz jedynym zagranicznym terytorium pod kontrolą rosyjskiej cerkwi, mogłaby zachcieć tego samego, co właśnie otrzymuje Ukraina.

Podczas synodu w Stambule Patriarchat Konstantynopola ponownie włączył do Kościoła prawosławnego patriarchę Filareta (Denysenko) i metropolitę Makarego (Maletycza), zwierzchników Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) i Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz wiernych tych Kościołów.

d177l6a

Wcześniej, przez dekret z 1686 r., były one podporządkowane patriarchatowi moskiewskiemu. Teraz rosyjska cerkiew przestanie być największa na świecie i utraci część swoich wpływów. Stąd decyzja o zerwaniu "wszelkiej jedności eucharystycznej" z Patriarchatem Konstantynopola

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d177l6a

Podziel się opinią

Share

d177l6a

d177l6a
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów