Polska"Polski konkordat wzorem dla innych"

"Polski konkordat wzorem dla innych"

01.09.2003 15:40


Konkordat między Polską a Stolica Apostolską stał się modelowym rozwiązaniem dla umów zawieranych z Watykanem przez inne kraje postkomunistyczne - powiedział nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Nuncjusz uczestniczył w międzynarodowej konferencji naukowej nt. "Religia i wolność religijna w państwach Europy Środkowo- Wschodniej w perspektywie integracji europejskiej", która odbywa się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Spotkanie zorganizowano w 10. rocznicę podpisania konkordatu.

Polska podpisała, jako pierwsze państwo postkomunistyczne, umowę z Watykanem 28 lipca 1993. Po nas uczyniły to Węgry, Chorwacja, Kazachstan, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Albania i nowe landy niemieckie.

Abp Kowalczyk podkreślił, że polski konkordat wprowadził nową jakość do klasycznych umów konkordatowych, bowiem formułuje tylko najbardziej podstawowe zasady wzajemnych stosunków między Kościołem a państwem, a polskiemu prawu wewnętrznemu pozostawia ich przeniesienie do praktyki życia codziennego.

"Czyni to zgodnie z nauczaniem Soboru Watykańskiego II o poszanowaniu autonomii i niezależności Kościoła i państwa i współdziałaniu dla dobra wspólnego. To samo założenie leży u podstaw późniejszych umów konkordatowych zawieranych z krajami byłego bloku radzieckiego, dla których polski konkordat był tekstem wzorcowym" - powiedział nuncjusz.

Zdaniem abpa Kowalczyka, obawy i lęki wyrażane przez przeciwników konkordatu nie sprawdziły się. Konkordat nie spowodował dyskryminacji innych Kościołów i wyznań, ale wręcz stał się "umową ekumeniczną", gdyż polskie prawo wewnętrzne rozciągnęło jego zapisy na wszystkie Kościoły i wspólnoty wyznaniowe.

Metropolita lubelski abp Józef Życiński zaznaczył, że konkordat nie powstał dla zagwarantowania przywilejów Kościoła. Zgodnie z nauką papieża jego podstawą jest troska o człowieka i wartości ludzkie. Ta idea musi być fundamentem dla tworzenia prawa w Europie doświadczonej dwoma systemami i totalitarnymi - uważa arcybiskup.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także