Trwa ładowanie...
dncvp5b

Polski kardynał na drodze do świętości. Weto amerykańskich Żydów

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) wyraził swoje "głębokie zaniepokojenie" postępem w procesie beatyfikacyjnym Augusta Hlonda. To kardynał i prymas Polski, który jednak zdaniem Żydów był wrogo nastawiony do przedstawicieli ich wyznania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdaniem amerykańskich Żydów, August Hlond był antysemitą
Zdaniem amerykańskich Żydów, August Hlond był antysemitą (PAP, Fot: Jerzy Baranowski)
dncvp5b

AJC zareagowała na uznanie przez Watykan heroiczności cnót kard. Augusta Hlonda. To waży etap w procesie beatyfikacyjnym, który trwa od 1992 roku. Dekret w tej sprawie zatwierdził papież Franciszek. "Kontynuowanie procesu będzie postrzegane w społeczności żydowskiej jako wyraz aprobaty dla niezwykle negatywnego podejścia kard. Hlonda do społeczności żydowskiej" - napisał rabin David Rosen, dyrektor ds. Międzynarodowych Związków Międzyreligijnych AJC.

W liście do Watykanu duchowny przytoczył przykłady wrogości Hlonda wobec Żydów. Jak przekonuje Rosen, kardynał odmówił, mimo wielokrotnych próśb, podjęcia jakichkolwiek działań mających na celu ochronę społeczności żydowskich. W liście pasterskim z 1936 roku Hlonda, "potępił judaizm i Żydów za odrzucenie Jezusa" oraz "popierał bojkot żydowskich instytucji". Jak argumentuje Rosen, już po wojnie lat później Hlond odmówił spotkania z polskimi przywódcami żydowskimi, którzy oczekiwali mocnego poparcia Kościoła w sprawie oskarżeń o mord rytualny i związane z tym niebezpieczeństwo pogromów.

Nastroje antysemickie osiągnęły apogeum 4 lipca 1946 roku, kiedy zaatakowany został budynek żydowskiego komitetu w Kielcach. Zmanipulowany tłum był, przekonany, że odbywa się tam rytualny mord na katolickim chłopcu. W pogromie zginęło 42 Żydów, a ponad 40 innych zostało rannych. "Hlond stwierdził, że Żydzi byli komunistami lub zwolennikami komunizmu i że pogrom jest ich własną winą" - zarzuca Rosen.

dncvp5b

Kard. Hlond żył w latach 1881-1948. Od 1926 roku był prymasem Polski. Postępowanie przygotowawcze w sprawie okoliczności jego śmierci rozpoczął przed dwoma tygodniami IPN. Ks. Bogusław Kozioł, który stara się o beatyfikacje prymasa, uważa, że poszlaki i zeznania różnych świadków, wskazują, że Hlond mógł zostać otruty przez komunistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: Polacy mają sposób na obejście ograniczenia kąpieli

dncvp5b

Podziel się opinią

Share

dncvp5b

dncvp5b
Więcej tematów