Trwa ładowanie...

Polski kardynał na drodze do świętości. Weto amerykańskich Żydów

Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) wyraził swoje "głębokie zaniepokojenie" postępem w procesie beatyfikacyjnym Augusta Hlonda. To kardynał i prymas Polski, który jednak zdaniem Żydów był wrogo nastawiony do przedstawicieli ich wyznania.

Share
Polski kardynał na drodze do świętości. Weto amerykańskich ŻydówŹródło: PAP, fot: Jerzy Baranowski
d1tob34

AJC zareagowała na uznanie przez Watykan heroiczności cnót kard. Augusta Hlonda. To waży etap w procesie beatyfikacyjnym, który trwa od 1992 roku. Dekret w tej sprawie zatwierdził papież Franciszek. "Kontynuowanie procesu będzie postrzegane w społeczności żydowskiej jako wyraz aprobaty dla niezwykle negatywnego podejścia kard. Hlonda do społeczności żydowskiej" - napisał rabin David Rosen, dyrektor ds. Międzynarodowych Związków Międzyreligijnych AJC.

W liście do Watykanu duchowny przytoczył przykłady wrogości Hlonda wobec Żydów. Jak przekonuje Rosen, kardynał odmówił, mimo wielokrotnych próśb, podjęcia jakichkolwiek działań mających na celu ochronę społeczności żydowskich. W liście pasterskim z 1936 roku Hlonda, "potępił judaizm i Żydów za odrzucenie Jezusa" oraz "popierał bojkot żydowskich instytucji". Jak argumentuje Rosen, już po wojnie lat później Hlond odmówił spotkania z polskimi przywódcami żydowskimi, którzy oczekiwali mocnego poparcia Kościoła w sprawie oskarżeń o mord rytualny i związane z tym niebezpieczeństwo pogromów.

Nastroje antysemickie osiągnęły apogeum 4 lipca 1946 roku, kiedy zaatakowany został budynek żydowskiego komitetu w Kielcach. Zmanipulowany tłum był, przekonany, że odbywa się tam rytualny mord na katolickim chłopcu. W pogromie zginęło 42 Żydów, a ponad 40 innych zostało rannych. "Hlond stwierdził, że Żydzi byli komunistami lub zwolennikami komunizmu i że pogrom jest ich własną winą" - zarzuca Rosen.

d1tob34

Kard. Hlond żył w latach 1881-1948. Od 1926 roku był prymasem Polski. Postępowanie przygotowawcze w sprawie okoliczności jego śmierci rozpoczął przed dwoma tygodniami IPN. Ks. Bogusław Kozioł, który stara się o beatyfikacje prymasa, uważa, że poszlaki i zeznania różnych świadków, wskazują, że Hlond mógł zostać otruty przez komunistów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Rzeczpospolita

Zobacz także: Polacy mają sposób na obejście ograniczenia kąpieli

d1tob34
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tob34
d1tob34
Więcej tematów