Trwa ładowanie...

"Dawno nie byłem tak dumny". Są zachwyceni wywiadem generała z Polski

- Rosyjskie standardy społeczne i militarne są zupełnie inne niż na Zachodzie, więc nie stosujcie do Rosjan zachodniej miary - mówił gen. Rajmund Andrzejczak podczas wywiadu w amerykańskiej telewizji. Podkreślał, że Polsce zależy na zwycięstwie Ukrainy, dlatego wspiera ją od pierwszych dni wojny. - Polska teraz jest kluczowym graczem, to ogromny powód do dumy. Ja też jestem dumna - jako Amerykanka polskiego pochodzenia - komentowała Mika Brzezinski, współprowadząca program. Głosy pełne zachwytu płyną też z innych stron.

Polski generał w amerykańskiej TV. "Nie porównujcie Rosji do Zachodu"Polski generał w amerykańskiej TV. "Nie porównujcie Rosji do Zachodu"Źródło: PAP, fot: Mateusz Marek
dkn56kx
dkn56kx

Generał Rajmund Andrzejczak, szef sztabu Wojska Polskiego został zaproszony do Morning Joe. To poranny talk-show publicystyczny na kanale informacyjnym MSNBC.

Uczestnicy programu zwracali uwagę na kluczowe znaczenie Polski we wspieraniu Ukrainy. - Jesteście na pierwszej linii frontu walki o wolność. Fascynujące w tym kontekście jest to, jak przycisnęliście Niemców w sprawie czołgów. Niemców przyciśnięto. Amerykanie powiedzieli: Zrobimy to, ale wy też musicie. Polska była tu prawdziwym przywódcą - mówił Joe Scarborough, jeden z prowadzących program.

How Poland is leading efforts to help Ukraine

- Od początku nasza gotowość do przekazania sprzętu była absolutnie kluczowa. Moi polityczni przełożeni przekazali mi bardzo jasno, że przekazujemy, ile możemy i ile potrzebują. A więc na Ukrainę idą setki, tysiące sztuk sprzętu - mówił w odpowiedzi gen. Andrzejczak.

dkn56kx

Eksperci w studio podkreślali, że dzięki aktywności Polski od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, środek ciężkości NATO i UE zdaje się być przesunięty do Warszawy i daje się to odczuć "każdego dnia". - Liczy się sytuacja strategiczna i położenie geograficzne. Polska zainwestowała w obronę i sprzęt (…). I nie zamierzamy na tym poprzestać. Natomiast najważniejsze pozostaje zwycięstwo Ukrainy - skomentował generał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Problemy Wagnerowców. Gen. Polko wspomina polskich najemników

"Nie da się porównać Rosji do Zachodu"

Dopytywany o to, w jakim kierunku jego zdaniem potoczy się ta wojna, wojskowy stwierdził, że trudno to ocenić. Jednak przestrzegł, że przewidując ruchy Rosjan, nie można ich "mierzyć zachodnią miarą". Dodał, że Władimir Putin nie liczy się ze stratami. -

dkn56kx

- Jesteśmy sąsiadami Rosji od setek lat. Znamy ich i ich metody walki, to nie jest dla nas niespodzianką. Standardy walki rosyjskiej armii są zupełnie odmienne od tych w zachodnich. Nie da się porównać Rosji do Zachodu - wyjaśnił.

- Polska teraz jest naprawdę kluczowym graczem na światowej scenie, to ogromny powód do dumy. Ja też jestem dumna - jako Amerykanka polskiego pochodzenia. Niewiarygodna historia - skomentowała współprowadząca program Mika Brzezinski.

dkn56kx

"Dawno nie byłem tak dumny z rodaka"

Fragmenty programu trafiły do sieci. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo pozytywnych komentarzy w stosunku do generała.

"Dawno nie byłem tak dumny z rodaka. Generał Andrzejczak występując w popularnym Morning Joe zrobił fenomenalną robotę dla wizerunku Polski" - napisał na Twitterze Michał Sadowski.

Dziennikarz Patrick Ney zauważył z kolei, że generał mówi świetnie po angielsku. W kolejnych komentarzach internauci oceniają, że rozmowa była bardzo merytoryczna i dobrze się jej słuchało. "Doskonale przekazuje polski punkt widzenia" - napisała jedna z internautek.

dkn56kx

Źródło: MSNBC

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dkn56kx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dkn56kx
Więcej tematów