Trwa ładowanie...
d1w0wmj

Polski ekspert: atak bioterrorystyczny kiedyś nastąpi

Specjaliści są zgodni, że na świecie wystąpi kiedyś atak bioterrorystyczny - stwierdził komendant Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii prof. Krzysztof Chomiczewski na czwartkowej konferencji prasowej. Dodał, że na razie bez odpowiedzi pozostaje pytanie, kiedy i gdzie to się stanie.

d1w0wmj
d1w0wmj

_ To bardzo perfidne i trudne do wykrycia zagrożenie, dlatego prędzej czy później terroryści zdecydują się na tego rodzaju działanie_ - powiedział Chomiczewski. Atak bioterrorystyczny to przede wszystkim rozprzestrzenienie chorób zakaźnych, szczególnie odzwierzęcych.

Polska nie należy do najbardziej zagrożonych państw, jednak i u nas wprowadzono pewne procedury na wypadek zagrożenia. Państwowy Zakład Higieny zalecił częstsze kontrole ujęć wody pitnej oraz powołał specjalny zespół ekspertów do spraw zachorowań na niebezpieczne choroby. Polecono też wzmóc kontrole magazynów trucizn.

W naszym kraju niedługo otwarte też będzie laboratorium mikrobiologiczne trzeciej klasy bezpieczeństwa; pierwsze w tej części Europy, zgodne z wymogami NATO. Wojsko posiada też specjalne zespoły szybkiego reagowania do rozpoznania biologicznego. (reb)

d1w0wmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w0wmj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj