ŚwiatPolska zmniejsza deficyt w handlu z UE

Polska zmniejsza deficyt w handlu z UE

Polska wyraźnie zmniejszyła w pierwszej
połowie roku deficyt w handlu z Unią Europejską. Wynika to z
najnowszych danych o wymianie handlowej UE, opublikowanych przez unijne biuro statystyczne Eurostat.

Wartość polskiego eksportu do Unii sięgnęła w pierwszym półroczu 2003 roku 15,0 mld euro i była o 8% wyższa niż rok wcześniej. W tym czasie wartość importu wzrosła do 18,6 mld, czyli zaledwie o 1%. Deficyt skurczył się więc do 3,6 mld z 4,5 mld euro przed rokiem.

Wśród zewnętrznych dostawców na unijny rynek Polska zajmuje wciąż siódme miejsce, choć po piętach depczą jej 10-milionowe Czechy. W pierwszym półroczu ich eksport był niemal równy polskiemu (14,9 mld euro). Zrównoważyły one swój bilans handlowy z Unią (import 14,8 mld).

Po raz pierwszy od kilku lat Polska spadła w tym roku z czwartego na piąte miejsce na liście największych zewnętrznych rynków zbytu dla Unii. Unii udało się bowiem wyraźnie zwiększyć eksport do Chin, które wysunęły się na tej liście na czwarte miejsce.

Piętnastka wyeksportowała tam towarów za 19,0 mld euro, a mimo to jej deficyt w handlu z tym krajem znów wzrósł do 25 mld euro. Chiny są bowiem drugim największym zewnętrznym dostawcą towarów na rynek unijny.

Trzy największe zewnętrzne rynki zbytu dla Unii to USA (eksport wartości 109 mld euro zapewnił jej nadwyżkę 30 mld euro, ale obroty w obie strony spadły o 10-15%), Szwajcaria (eksport 34,7 mld i nadwyżka po stronie Unii 6 mld) i Japonia (eksport 19,4 mld ma wartość o 15,0 mld euro niższą niz import z tego kraju).

Wśród dostawców na unijny rynek pierwsze miejsce zajmują wciąż USA, wyprzedzając Chiny, Japonię, Szwajcarię, Rosję i Norwegię. Dwa ostatnie kraje zawdzięczają swoją pozycję eksportowi ropy naftowej i gazu ziemnego.

Spadek unijnego eksportu do USA, Japonii i Szwajcarii spowodował, że w pierwszym półroczu jego globalna wartość do krajów trzecich zmniejszyła się o 3% do 475 mld euro, a unijny import utrzymał się niemal na tym samym poziomie co rok wcześniej - 495 mld euro.

W tym czasie obroty wewnątrzunijne (wartość towarów wyekspediowanych z państw członkowskich do innych krajów Unii) sięgnęły prawie 800 mld euro.

Pozycję pierwszej potęgi handlowej w Unii utrzymały Niemcy, które wyeksportowały za granicę (do UE i poza nią) towary wartości prawie 325 mld euro - o 59 mld euro więcej niż wynosiła wartość ich importu.

Hiszpania miała 4,5 razy większe obroty w handlu zagranicznym niż licząca tyle samo mieszkańców Polska. Spośród państw UE mniejszy eksport od Polski miały Luksemburg, Grecja i Portugalia, a licząca 10 razy mniej ludności Irlandia wyeksportowała towary o ponad 2,5-krotnie wyższej wartości niż Polska.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)