Polska zdecydowała ws. azylu dla Syryjczyków
Do momentu wyjaśnienia sytuacji w Syrii Urząd ds. Cudzoziemców nie będzie wydawał decyzji odnośnie obywateli syryjskich występujących o ochronę międzynarodową - przekazał we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk.
Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przekazał tę informację za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jak napisał, do momentu wyjaśnienia sytuacji w Syrii Urząd ds. Cudzoziemców nie będzie wydawał decyzji odnośnie obywateli syryjskich występujących o ochronę międzynarodową. Dodał przy tym, że temat sytuacji w Syrii będzie przedmiotem dyskusji na czwartkowej Radzie Unii Europejskiej ds. wewnętrznych.
Syryjscy rebelianci ogłosili w niedzielę nad ranem zdobycie stolicy kraju Damaszku i obalenie Baszara al-Asada, który przez 24 lata sprawował autorytarną władzę. Za wyzwolenie Damaszku i obalenie Asada odpowiadają jednak rebelianci dowodzeni przez grupę Hajat Tahrir asz-Szam (HTS), były oddział Al-Kaidy. Na ich czele stoi były bojownik Al-Kaidy, Abu Muhamad al-Dżaulani.
W niedzielę wiceprezydent elekt USA, JD Vance, przestrzegł przed świętowaniem upadku reżimu Asada i ocenił, że wielu syryjskich rebeliantów to dosłownie odnoga Państwa Islamskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co z wpływami Rosji w Syrii? "Będzie chciała utrzymać swoją obecność"
- Można mieć tylko nadzieję, że stali się bardziej umiarkowani - powiedział.
W odpowiedzi na upadek reżimu Asada i niepewność polityczną w Syrii kilka krajów europejskich zapowiedziało już wstrzymanie przyjmowania wniosków o azyl od obywateli Syrii.
Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) ogłosił zawieszenie przyjmowania wniosków azylowych od Syryjczyków. Tak samo postąpiły Dania, Szwecja, Austria, Wielka Brytania, Francja, Czechy, Szwajcaria, Belgia, Chorwacja czy Włochy.
Źródło: PAP, WP