Koniec azylu dla Syryjczyków? Kolejne kraje UE podejmują ważne decyzje
Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) oraz władze Austrii, Danii i Szwecji zdecydowały o wstrzymaniu przyjmowania wniosków o azyl od obywateli Syrii. To reakcja na narastającą niepewność polityczną w Syrii. A na tym nie koniec. Wygląda na to, że podobne decyzje zapadną też w kolejnych krajach Europy.
Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) ogłosił zawieszenie przyjmowania wniosków azylowych od Syryjczyków z powodu niepewnej sytuacji w ich ojczyźnie.
- Sytuacja w Syrii jest niepewna, co sprawia, że trudno przewidzieć dalszy rozwój wydarzeń politycznych - stwierdził rzecznik urzędu w rozmowie z portalem tygodnika "Spiegel".
Decyzja ta dotyczy 47 270 nierozpatrzonych wniosków o azyl, z czego około 46 tysięcy to wnioski pierwszorazowe. BAMF poinformował, że wcześniejsze decyzje azylowe pozostają bez zmian.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozje blisko Krymu. Moment ryzykownej akcji na Morzu Czarnym
Cztery kraje zawieszają przyjmowanie wniosków azylowych od Syryjczyków
Podobne kroki podjęto w Austrii, gdzie kanclerz Karl Nehammer polecił ministrowi spraw wewnętrznych, Gerhardowi Karnerowi, zawieszenie wszystkich wniosków o azyl złożonych przez syryjskich uchodźców oraz przeprowadzenie szczegółowej analizy wcześniej przyznanych azylów.
- W tym kontekście, poleciłem ministerstwu przygotowanie uporządkowanego programu powrotów i deportacji do Syrii - potwierdził minister Karner w rozmowie z portalem Heute.at. Dodatkowo wstrzymano realizację programu łączenia rodzin.
Obecnie, jak podaje Polska Agencja Prasowa, w Austrii toczy się 12 886 spraw dotyczących uchodźców z Syrii, w tym 1 146 dotyczących łączenia rodzin.
Natomiast w Danii Rada ds. Uchodźców ogłosiła zawieszenie rozpatrywania wniosków azylowych obywateli Syrii do czasu wyjaśnienia sytuacji w tym kraju. Decyzja ta wpływa na 69 skarg Syryjczyków, którym wcześniej odmówiono azylu. Ponadto wstrzymano deportacje do Syrii.
Szwedzki Urząd Migracyjny również zawiesił wydawanie decyzji dotyczących pozwoleń na pobyt dla obywateli Syrii.
- W obecnej sytuacji w Syrii, trudno jest ocenić przesłanki do objęcia wnioskodawców ochroną prawną - podkreślił Carl Bexelius, przedstawiciel urzędu.
Lider antyimigranckiej partii Szwedzcy Demokraci (drugiej co do wielkości partii w parlamencie), Jimmie Akesson, zaapelował na platformie X o przegląd dokumentów pobytowych osób z Syrii. Polityk wyraził obawę, że "są w Szwecji grupy zadowolone z przewrotu, za którym stoją niszczycielskie siły islamistyczne". Dodał, że upadek reżimu Asada to "dobra okazja do powrotu Syryjczyków do domu".
Fala wstrzymanych wniosków?
Następnymi w kolejce krajami, które szykują zmiany dot. azylu dla Syryjczyków są: Wielka Brytania, Francja, Czechy, Szwajcaria, Belgia. Wygląda na to, że szykuje się fala rezygnacji.