Polska zakończyła wyznaczanie obszarów Natura 2000
Polska zakończyła wyznaczanie sieci Natura
2000, tym samym spełniała zobowiązania zapisane w Traktacie
Akcesyjnym. Chronione pod względem przyrodniczym obszary obejmują
18,5 proc. kraju - poinformował w Sejmie minister
środowiska Jan Szyszko.
Uważamy, że zakończyliśmy wyznaczanie obszarów, niemniej proces inwentaryzacji trwa i pewne korekty mogą następować - powiedział Szyszko, przedstawiając informację rządu na temat realizacji w Polsce programu Natura 2000.
Minister potwierdził, że w Polsce obszary Natura 2000 były wyznaczane tam, gdzie przewidywane są duże inwestycje i to może być pole do potencjalnych konfliktów, mimo że polskie zasoby przyrodnicze są unikalne w skali światowej.
Zdaniem Szyszki stało się tak, ponieważ kierowano się często "wielkim sercem". Dlatego - jak podkreślił - najważniejszą sprawą jest doprowadzenie do końca inwentaryzacji, bo dzięki niej będzie można racjonalnie gospodarować zasobami przyrodniczymi.
Szyszko zwrócił uwagę, że problemy z siecią Natura 2000 znikną, gdy będzie zapewnione odpowiednie finansowanie m.in. gospodarstw rolnych. Gospodarstwa znajdujące się na tych obszarach mogą nastawić się na produkcję żywności ekologicznej - proponował.
W lipcu rząd zaakceptował stan realizacji Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 w Polsce wraz z listą nowo proponowanych specjalnych obszarów ochrony siedlisk oraz listą nowo proponowanych obszarów specjalnej ochrony ptaków, przedłożony przez ministra środowiska.
Ministerstwo Środowiska oszacowało koszt wdrożenia w Polsce sieci Natura 2000 w latach 2007-2013 na około 3,5 mld zł. Źródłem finansowania około 70% kosztów będą: Europejski Fundusz Rolny Rozwoju Obszarów Wiejskich, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Rybołówstwa oraz Fundusz Life+.