Polska z palmami i ciepłym morzem. Naukowcy odtworzyli mapę Europy sprzed 20 mln lat

Klimat był wtedy łagodny i ciepły, zbliżony do tego na Florydzie w USA. Ciepłe morze znajdowało się południu dzisiejszych terenów Polski, a polskie góry dopiero wyrastały nad jego powierzchnię. Naukowcy odtworzyli mapę Europy sprzed 20 mln lat.

Polska z palmami i ciepłym morzem. Naukowcy odtworzyli mapę Europy sprzed 20 mln lat
Źródło zdjęć: © Facebook
Tomasz Molga

05.06.2020 | aktual.: 05.06.2020 18:09

- Nie jest to jedynie wyobrażenie, ale rekonstrukcja poparta namacalnymi dowodami naukowymi. Na podstawie szczątków roślin oraz zwierząt, po analizie warstw skał oraz osadów udało się uchwycić obraz Europy sprzed 20 mln lat - mówi prof. Barbara Słodkowska z Państwowego Instytutu Geologicznego, który opublikował grafikę.

- Na południu obecnych terenów Polski mieliśmy wówczas ciepłe morze z koralowcami, małżoraczkami, rybami, których skamieliny są znajdowane współcześnie. Z kolei na północy kraju panował bardzo ciepły klimat, zbliżony do obecnego na Florydzie. Te tereny były tropikalnymi bagniskami. Bujna roślinność w kolejnych cyklach przemian geologicznych dała początek pokładom węgla brunatnego w Bełchatowie - dodaje prof. Słodkowska.

Polska 20 mln lat temu. Mieliśmy ciepłe morze

Na mapie widać dopiero wynoszący się w górę łuk Karpat. Po kolejnych milionach lat tropikalne wody morza nazywanego Paratetyda, zostały odcięte od oceanów. Jego pozostałości wyparowały a osady soli utworzyły złoża w Wieliczce.

Prof. Słodkowska podkreśla, że wspomniany okres to czas szczególnego rozkwitu fauny i flory na terenach Polski. Na kontynencie pojawiły się już małpy człekokształtne oraz przodkowie współczesnych gatunków jeleni, żyraf i słoni. To bujne życie zakończył kolejny epizod w historii, czyli postępujące ochładzanie się klimatu i kilka zlodowaceń w Polsce.

A gdzie tu jest Bałtyk?

Mapa opublikowana przez Państwowy Instytut Geologiczny stała się jednym najpopularniejszych materiałów w mediach społecznościowych instytutu. Wielu internautów dopytywało w komentarzach o powstanie Morza Bałtyckiego. Naukowcy przypominają, że w porównaniu do daty wizualizacji (epoka Miocenu) Bałtyk powstał zaledwie mgnienie oka temu czyli ok. 14 tys. lat wstecz. W obniżenie terenu wypełniły wody pochodzące z topnienia lądolodu skandynawskiego.

Wizualizacja pochodzi z zasobów prof. Ronalda Blakey'a, emerytowanego wykładowcy geologii z USA. Od 30 lat zajmuje się w odtwarzaniem krajobrazów sprzed milionów lat. Europę przedstawił jako labirynt wysp, lagun i półwyspów, z którego wypiętrzają się dopiero pasma górskie. Sam autor w jednym z wywiadów powiedział, że tworzy swoje mapy, aby ludzie mogli lepiej zrozumieć planetę, na której żyjemy.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (135)