Trwa ładowanie...
d2blwrw

Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE

- Będziemy dochodzić do neutralności klimatycznej w swoim tempie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W nocy w Brukseli liderzy UE porozumieli się co do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej na szczycie
Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do decyzji podjętej na szczycie (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2blwrw
  • W Brukseli liderzy UE dyskutowali o neutralności klimatycznej do 2050 r.
  • Polska została wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE
  • Wyjątek został wpisany do konkluzji

Neutralność klimatyczna do 2050 r. - w tej sprawie w Brukseli porozumieli się liderzy UE. Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. - Do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że nasz kraj będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny - tłumaczył.

d2blwrw

Szef RE Charles Michel poinformował, że do tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

Zobacz też: Wiceminister sprawiedliwości apeluje do prof. Małgorzaty Gersdorf

Na Twitterze o sukcesie szefa polskiego rządu napisała między innymi europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

d2blwrw

"Mamy Rabat Klimatyczny. Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli wywalczył zwolnienie Polski z zasady zastosowania polityki neutralności klimatycznej do 2050. Będziemy dochodzić do niej w swoim tempie. Ten wyjątek został wpisany do konkluzji" - podkreśliła.

Zadowolenia nie kryje też Beata Mazurek. "Dzięki skuteczności i determinacji premiera mamy coś, co wydawało się niemożliwe: prawie cała UE zgodziła się na cel 2050 (neutralność klimatyczna ) - a my zostaliśmy z tego zwolnieni.
Rabat klimatyczny!" - napisała.

Sukcesem całej sprawy nie nazywa Greenpeace. Wyświetlając portret Morawieckiego na elektrowni Bełchatów z napisem „Serio?!”.

d2blwrw

- Sukcesem nie jest brak odpowiedzialnej reakcji na kryzys klimatyczny, sukcesem nie jest postawienie interesów lobby gazowego i węglowego nad dobro i oczekiwania większości Polek i Polaków. Trudno też nazwać sukcesem sytuację, w której premier polskiego rządu stawia nasz kraj na marginesie unijnej polityki i osłabia swoją pozycję negocjacyjną w dalszej walce o środki niezbędne na transformację naszej gospodarki - powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Zobacz też:

Polska znów na cenzurowanym w Brukseli

Unia Europejska. Skandal na wysłuchaniu Węgier ws. praworządności

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2blwrw

Podziel się opinią

Share

d2blwrw

d2blwrw
Więcej tematów