Trwa ładowanie...

Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE

- Będziemy dochodzić do neutralności klimatycznej w swoim tempie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. W nocy w Brukseli liderzy UE porozumieli się co do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UEŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3t40fl
d3t40fl
  • W Brukseli liderzy UE dyskutowali o neutralności klimatycznej do 2050 r.
  • Polska została wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE
  • Wyjątek został wpisany do konkluzji

Neutralność klimatyczna do 2050 r. - w tej sprawie w Brukseli porozumieli się liderzy UE. Polska nie przedstawiła ostatecznej daty dojścia do neutralności klimatycznej. - Do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że nasz kraj będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Rozumiemy, że są kraje, które mają zupełnie inną sytuację gospodarczą, technologiczną, społeczną, ale Polska nie jest winna temu, że akurat jesteśmy w takim, a nie innym położeniu, jeśli chodzi o nasz system energetyczny - tłumaczył.

Szef RE Charles Michel poinformował, że do tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

Zobacz też: Wiceminister sprawiedliwości apeluje do prof. Małgorzaty Gersdorf

Na Twitterze o sukcesie szefa polskiego rządu napisała między innymi europosłanka Jadwiga Wiśniewska.

d3t40fl

"Mamy Rabat Klimatyczny. Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli wywalczył zwolnienie Polski z zasady zastosowania polityki neutralności klimatycznej do 2050. Będziemy dochodzić do niej w swoim tempie. Ten wyjątek został wpisany do konkluzji" - podkreśliła.

Zadowolenia nie kryje też Beata Mazurek. "Dzięki skuteczności i determinacji premiera mamy coś, co wydawało się niemożliwe: prawie cała UE zgodziła się na cel 2050 (neutralność klimatyczna ) - a my zostaliśmy z tego zwolnieni.
Rabat klimatyczny!" - napisała.

d3t40fl

Sukcesem całej sprawy nie nazywa Greenpeace. Wyświetlając portret Morawieckiego na elektrowni Bełchatów z napisem „Serio?!”.

- Sukcesem nie jest brak odpowiedzialnej reakcji na kryzys klimatyczny, sukcesem nie jest postawienie interesów lobby gazowego i węglowego nad dobro i oczekiwania większości Polek i Polaków. Trudno też nazwać sukcesem sytuację, w której premier polskiego rządu stawia nasz kraj na marginesie unijnej polityki i osłabia swoją pozycję negocjacyjną w dalszej walce o środki niezbędne na transformację naszej gospodarki - powiedział Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3t40fl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t40fl
Więcej tematów