ŚwiatPolska w UE: wzrosną inwestycje i bezrobocie

Polska w UE: wzrosną inwestycje i bezrobocie

Przyjęcie Polski do Unii Europejskiej spowoduje wzrost poziomu inwestycji zagranicznych. W średnim okresie, w niektórych branżach, spodziewany jest wzrost bezrobocia - wynika z raportu Ernst&Young.

21.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Oczekuje się znaczącego wzrostu poziomu inwestycji zagranicznych ze względu na wielkość polskiego rynku - napisano w raporcie przygotowanym przez Ernst&Young, przy współpracy z The Economist Corporate Network. Raport jest poświęcony skutkom przystąpienia Polski do UE.

Jego autorzy przewidują jednak, że przystąpienie Polski do Unii w średnim okresie przyniesie poważne problemy polskiemu rolnictwu, przemysłowi ciężkiemu i niewielkim zakładom, nie produkującym na eksport.

Zdaniem autorów raportu, restrukturyzacja przemysłu stalowego, węglowego i kolei oraz liberalizacja sektora energetycznego spowodują zwolnienia z pracy na dużą skalę.

Według Ernst&Young, wiele małych i średnich przedsiębiorstw produkujących na rynek krajowy jest całkowicie nieprzygotowanych na zmiany wymagane przez regulacje unijne.

Zmuszone do sprostania wymogom unijnym i bez adekwatnego przygotowania, wiele z takich lokalnych przedsiębiorstw, po wejściu do Unii, upadnie - napisano w raporcie.

Lokalni eksporterzy i niektórzy dostawcy usług znajdą się jednakże w dobrej pozycji, sprzyjającej wykorzystaniu szans, jakie stwarza rynek unijny - dodano.

Około 67% ankietowanych przez Economist krajowych przedsiębiorców spodziewa się znacznego wzrostu gospodarczego po przystąpieniu do UE. Ich zdaniem do najbardziej pozytywnych skutków rozszerzenia będzie należeć rozwój rynku krajowego, rozwój handlu i wzrost inwestycji.

Respondenci wskazują, że przystąpienie do UE zwiększy przejrzystość zamówień publicznych, subwencji i pomocy państwowej. Autorzy raportu uważają, że po przystąpieniu Polski do Unii można spodziewać się znacznych dotacji na infrastrukturę transportową. (jask)

ueuniaeuropejska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)