Trwa ładowanie...
d31jjbz
Polska szczepionka na COVID-19. Kiedy rozpoczną się badania kliniczne? Padł termin

Polska szczepionka na COVID-19. Kiedy rozpoczną się badania kliniczne? Padł termin

- Szczepionka, którą opracowaliśmy, jest (...) szczepionką drugiej generacji. Przypomina trochę swoją konstrukcją i metodą otrzymywania szczepionką stosowaną w Polsce na żółtaczkę wszczepienną - powiedział w programie "Newsroom" prof. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej. Naukowiec przedstawił kolejne etapy prac na polską szczepionką na koronawirusa. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku związanego z odpowiedzią immunologiczną organizmu myszy rozpoczną się poszukiwania "miejsca do wyprodukowania szczepionki w standardzie farmaceutycznym". - Będziemy też wtedy poszukiwali funduszy do przeprowadzenia prób klinicznych, czyli, mówiąc kolokwialnie, badań na ludziach - dodał prof. Ciach. W najbardziej optymistycznym wariancie próby kliniczne mogą rozpocząć się za 3-6 miesięcy.

Panie profesorze, jak będzie działRozwiń

Transkrypcja:

Panie profesorze, jak będzie działać, funkcjonować ta szczepionka, innymi słowy na czym będzie bazować? Szczepionka, którą opracowaliśmy, oparta jest na rekombinowane białka kolca wirusa produkowane w bakteriach E. coli. Jest to szczepionka drugiej generacji, przypominająca trochę swoją konstrukcją i metodą otrzymywania szczepionkę stosowaną w Polsce na żółtaczkę wszczepienną hepatitis b. Obecnie jesteśmy na etapie, że mamy cztery szczepy bakterii, genetycznie zmodyfikowanych, które produkują białka kolca wirusa. Te białka obecnie izolujemy za pomocą specjalnych technik chromatograficznych. Kiedy będziemy mieli wyizolowane oczyszczone porcję tych białek, wtedy rozpoczniemy formulacje szczepionki. Chcemy te białka przyczepić do nanocząstek oraz stosować je, że tak powiem, tak jak je żeśmy otrzymali. Następnie podamy tak otrzymanych kandydatów na szczepionki podamy myszkom, gdzie postaramy się określić powstanie i jakość powstałej odpowiedzi immunologicznej. W przypadku pozytywnego wyniku, kiedy ta odpowiedź immunologiczna będzie i będzie dostatecznie mocna, wtedy będziemy poszukiwali miejsca do wyprodukowania tej szczepionki w standardzie farmaceutycznym i poszukiwali funduszy na przeprowadzenie prób klinicznych. Czyli mówiąc kolokwialnie, badań na ludziach. Panie profesorze, ile jeszcze potrwają czy jak długo potrwają jeszcze te prace, testy, innymi słowy - kiedy będzie można rozpocząć produkcję tej szczepionki, jeżeli znajdzie się odpowiedni partner farmaceutyczny? To zależy od bardzo wielu czynników. Jest to związek połączonych takich czynników jak fundusze, czas, łut szczęścia i pomoc ośrodków prowadzących badania na zwierzętach. A jednocześnie również posiadających prawo do pracy z wirusem COVID-19. Panie profesorze, zapytam, jaki to jest najbardziej optymistyczny i najbardziej pesymistyczny scenariusz? Tak, już kończę. Więc najbardziej pesymistyczny jest oczywiście taki, że nigdy nie dojdzie do prób klinicznych. Najbardziej optymistyczny, kiedy mamy pomoc i mamy fundusze, to jest 3 do 6 miesięcy do rozpoczęcia prób klinicznych.
d31jjbz
d31jjbz
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj