Polska straciła na sporze wokół Donalda Tuska

Polacy uważają, że Polska straciła na sporze o wybór Donalda Tuska na następną kadencję szefa Rady Europejskiej. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego tuż po czwartkowym szczycie przywódców państw Unii Europejskiej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk i Jacek Saryusz-Wolski w 2008 roku
Donald Tusk i Jacek Saryusz-Wolski w 2008 roku (Agencja Gazeta, Fot: Wojciech Surdziel)

47,7 proc. ankietowanych odpowiedziało, że Polska straciła na sporze pomiędzy rządem Beaty Szydło a Donaldem Tuskiem. Przeciwnego zdania jest 29,1 proc. respondentów – wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET.

Również wyborcy PiS są podobnego zdania. 37 proc. z nich uważa, że Polska straciła na grze polskiego rządu. Według sondażu IBRiS, 29 proc. zwolenników PiS uważa, że Polska zyskała na tym sporze.

Polski spór o Donalda Tuska

Polski rząd od kilku miesięcy dawał sygnały, że może nie poprzeć kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej. Według polityków PiS, Przewodniczący Tusk nie zachowywał się neutralnie względem Polski i ingerował w wewnętrzne sprawy kraju.

Na kilka dni przed czwartkowym szczytem UE polski rząd przedstawił oficjalna kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego na to stanowisko jako jedynego kontrkandydata dla Donalda Tuska. Politycy PiS przedstawiali swojego kandydata jako osobę bardziej doświadczoną i kompetentną od obecnego szefa Rady Europejskiej.

Polub WP Wiadomości