Trwa ładowanie...

"Polska staje po stronie prawdy". Mocne oświadczenie premiera Morawieckiego

- Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię, potrafili opowiedzieć razem. Polska, jak żadne inne z państw Europy, ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu - to reakcja premiera ws. kryzysu na linii Polska-Izrael.

Share
"Polska staje po stronie prawdy". Mocne oświadczenie premiera Morawieckiego
Źródło: East News
d1ono0o

Mateusz Morawiecki wygłosił specjalne orędzie. - Nasz Naród został naznaczony ogromnym cierpieniem podczas II wojny światowej. Cały kraj był pod niemiecką i sowiecką okupacją. Praktycznie każda polska rodzina opłakiwała stratę swoich najbliższych - tak rozpoczął swoje wystąpienie premier. Zaznaczył, że "Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy".

- Śmierć i cierpienie w niemieckich, nazistowskich obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków oraz wielu innych narodów - wyjaśnił. Dodał, że "Holokaust był niewyobrażalną zbrodnią", a "próby negowania zawsze powinny spotykać się z jednoznacznym potępieniem".

- Polskie prawo od lat ściga osoby, które próbują zaprzeczać cierpieniom, jakich doświadczyły ofiary nazistowskiego terroru. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu innych krajach Europy i świata - powiedział premier. Zaznaczył, że "nigdy nie będziemy ograniczać wolności debaty o Holokauście, jesteśmy to winni wszystkim, którzy go doświadczyli".

Oświadczenie premiera ws. Izraela - zobacz nagranie

- Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię, potrafili opowiedzieć razem. Kultura Żydów Polskich jest nieodłącznym elementem polskiego dziedzictwa (...) Polska staje po stronie prawdy - wyjaśnił. Premier dodał, że "dziś, gdy świat znów zmaga się z problemem antysemityzmu, polski rząd mówi jasno: nie ma miejsca na nienawiść i zakłamywanie historii".

- To nasz Rodak, Jan Karski, próbował bezskutecznie obudzić sumienia zachodniej opinii publicznej, informując ją o niemieckich zbrodniach. Nieustannie przypominamy światu o misji rotmistrza Pileckiego w Auschwitz, bohaterstwie Żegoty, polskiej organizacji ratującej Żydów, czy bezwzględnych karach Polskiego Państwa Podziemnego za denuncjowanie lub mordowanie Żydów - wyjaśnił.

- Wśród 6 milionów polskich obywateli, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, 3 miliony ludzi pochodziło ze społeczności polskich Żydów. To powoduje, że Polska jak żadne inne z państw Europy ma obowiązek stać na straży prawdy o zbrodniach Holokaustu - powiedział.

d1ono0o

Podziel się opinią

Share
d1ono0o
d1ono0o
Więcej tematów