WP
Polska The TimesZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
parada
09-01-2008 (02:10)

Polska przyjazna dla homoseksualnych turystów?

Przygotowanie Warszawy i Krakowa na przyjazd
kilkuset tysięcy gejów w 2010 roku na wielką paradę Europride ma w
swych planach świeżo powołany polski ambasador IGLTA -
Międzynarodowej Organizacji Turystycznej Gejów i Lesbijek - donosi
"Polska".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

IGLTA powstała w 1983 r. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie działa w 20 krajach i jednoczy ponad 1,1 tys. firm z branży turystycznej, w tym trzy z Polski. A wydawane przez nią certyfikaty gay friendly, czyli przyjazności dla lesbijek i gejów, są wysoko cenione w środowisku turystycznym.

Polska jest pierwszym krajem w Europie Wschodniej, którym IGLTA się zainteresowała. Piotr Wójcik, który został ambasadorem IGLTA, ma już szczegółowe plany. Najpierw dokonamy przeglądu sieci hotelowych, aby wyodrębnić spełniające światowe wymogi przyjazności osobom homoseksualnym. Potem przygotujemy specjalne szkolenia dla ich pracowników - wyjaśnia.

W zeszłym roku na Europride do Barcelony przyjechało grubo ponad milion gejów; na tegorocznej paradzie w Sztokholmie oczekuje się ich około 800 tys. Ewa Bankin, szefowa Polskiej Organizacji Turystycznej w Wielkiej Brytanii, potwierdza: to świetny rynek, bo geje to turyści o wysublimowanym smaku, zainteresowani kulturą i do tego z zasobną kieszenią. Są dla Polski znacznie bardziej wartościowi niż nastawieni na tanie piwo Brytyjczycy urządzający sobie wieczory kawalerskie w Krakowie.

WP

Gejturystyka w Europie prężnie się rozwija. Magistrat Wiednia do promowania się wśród gejów zatrudnił specjalistyczną agencję konsultingową. W zasadzie niemal każda stolica europejska doczekała się własnego gejowskiego przewodnika. Od dwóch lat ma go również Warszawa. To "Navi-gaytor" wydawany przez szefa Kampanii Przeciw Homofobii Roberta Biedronia. Obok 19 klubów i pubów wymienia też jeden hotel: Friends Gesthouse. Podobne, stworzone specjalnie dla gejów i lesbijek hotele, działają też w modnym wśród kochających inaczej Krakowie - pisze "Polska". (PAP)

Polub WP Wiadomości
WP
WP