Trwa ładowanie...
27-06-2016 12:50

Polska przekazała KE odpowiedź na opinię w sprawie praworządności

• Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na opinię w sprawie praworządności

• O przekazaniu dokumentu poinformowały źródła dyplomatyczne w Brukseli

• Według nich dokument opisuje szczegółowo prowadzone w polskim parlamencie prace

Polska przekazała KE odpowiedź na opinię w sprawie praworządnościŹródło: WP
d4in4qh
d4in4qh

Polska przekazała Komisji Europejskiej odpowiedź na opinię w sprawie praworządności, dotyczącą kryzysu wokół TK - poinformowały w poniedziałek źródła dyplomatyczne w Brukseli. Według źródeł dokument ten opisuje szczegółowo prowadzone w polskim parlamencie prace, mające na celu rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Informuje m.in. o projektach ustaw o TK, które zostały złożone w Sejmie.

O tym, że w poniedziałek wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans otrzyma odpowiedź na swoją opinię w sprawie praworządności, poinformował w ubiegłym tygodniu szef MSZ Witold Waszczykowski.

- W poniedziałek odeślę informację panu Timmermansowi, gdzie potwierdzę, że otrzymałem opinię; że opinię tę przekazałem polskim władzom i opiszę to, jak polskie władze zareagowały - zapowiedział w piątek Waszczykowski w radiowej "Trójce".

- To znaczy, że w tej chwili trwa proces legislacyjny w Sejmie i marszałek Sejmu podjął decyzję o stworzeniu dwóch ścieżek dyskusji na ten temat - eksperckiej i politycznej. Są trzy projekty reformy Trybunału Konstytucyjnego i taka będzie moja odpowiedź - powiedział Waszczykowski.

d4in4qh

Sejmowa podkomisja, która rozpatrywała cztery projekty zmian prawa ws. Trybunału Konstytucyjnego (autorstwa PiS, PSL, KOD oraz Kukiz'15) przyjęła w piątek projekt nowej ustawy o TK; wypracowano go, opierając się na propozycjach PiS, które podkomisja uznała za bazowe. Na środę wyznaczone zostało posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na którym rozpatrzony zostanie wypracowany w podkomisji projekt.

Zgodnie z projektem proponowanym przez podkomisję, pełen skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Orzeczenia co do zasady mają zapadać zwykłą większością głosów, ale w przypadku spraw rozstrzyganych w pełnym składzie część orzeczeń ma zapadać większością 2/3. Chodzi m.in. o sprawy odnoszące się do wybranych zapisów konstytucji, m.in. dotyczących wolności obywatelskich czy zakazu dyskryminacji. Podkomisja przyjęła m.in. poprawkę do projektu, zgodnie z którą po wejściu w życie nowej ustawy opublikowane miałyby zostać wyroki wydane przez TK od 10 marca. Zapis ten nie obejmuje wyroku z 9 marca o niekonstytucyjności grudniowej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

Pod koniec czerwca albo na początku lipca - według marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - ma zostać upubliczniony raport zespołu ekspertów ds. TK, powołanego w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół Trybunału.

Przyjęta przez KE 1 czerwca opinia w sprawie praworządności to pierwszy etap prowadzonej od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Problemy wymagające rozwiązania, na jakie wskazała Komisja, dotyczą sporu o skład TK, publikacji jego wyroków i ich poszanowania oraz treści nowelizacji ustawy o TK z 22 grudnia 2015 roku.

d4in4qh

Jeśli KE uzna, że odpowiedź polskiego rządu na opinię nie jest satysfakcjonująca, to może wydać zalecenia w sprawie praworządności, z terminem ich wdrożenia.

Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z art. 7 unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj łamiący zasady praworządności, jednak aby stwierdzić poważne naruszenie zasad rządów prawa, konieczna jest jednomyślność państw członkowskich.

d4in4qh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4in4qh
Więcej tematów