Polska przegrywa z Mozambikiem w tym rankingu
Krajem o największej równości płci jest wciąż Islandia - tsk wynika z corocznego raportu Światowego Forum Ekonomicznego (WEF). Wszystkie kraje nordyckie okupują czołowe miejsca w rankingu. Polska trafiła na 47. pozycję, przegrywając na przykład z Mozambikiem, Sri Lanką i Filipinami.
12.10.2010 | aktual.: 12.10.2010 13:27
Polska awansowała w rankingu, jeśli chodzi o ogólną ocenę - z 50. miejsca w 2009 roku na 43. miejsce w obecnym roku. Wyprzedzają nas trzy kraje Europy Środkowej należące do UE: Łotwa (18. miejsce), Litwa (35. miejsce) i Słowenia (42. miejsce).
W ocenach szczegółowych Polska najgorzej wypada w sferze ekonomii, gdzie brane są pod uwagę różnice między kobietami a mężczyznami w wysokości zarobków, udziale do wyższych stanowisk i dostępu do nich - zajmuje tu 63. miejsce. W sferze władzy politycznej, czyli udziału obu płci w strukturach decyzyjnych zajmuje 46. miejsce, w sferze zdrowia i średniej długości życia - 41. Najlepiej wypada w sferze edukacji - plasuje się na 29. pozycji wśród 134 krajów.
Nie odbiega to od ogólnej tendencji, bo - jak ocenia WEF - we wszystkich krajach różnice między obu płciami są najmniejsze w sferze zdrowia i edukacji, a największe - w sferze polityki i ekonomii.
Jednak w tej ostatniej Polska pozostaje w tyle za swoimi wschodnimi sąsiadami: Rosją (28. miejsce) i Ukrainą (43. miejsce).
Czołówkę rankingu WEF w ogólnej ocenie zajmują państwa skandynawskie: Islandia utrzymała pierwsze miejsce, za nią są kolejno: Norwegia, Finlandia i Szwecja. Piąta jest Nowa Zelandia; w pierwszej dziesiątce jest jeszcze - jako jedyny kraj Afryki - Lesotho (na ósmym miejscu), a dziewiąte, jako jedyny kraj Azji, zajmują Filipiny.