Trwa ładowanie...

Polska przeciwko Pfizerowi. Proces odroczony

Polska i Pfizer spotkały się we wtorek przed sądem w Brukseli. Strony sporu zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia - poinformował portal Politico.

Spór Polski z Pfizerem dotyczy szczepionek przeciwko Covid-19Spór Polski z Pfizerem dotyczy szczepionek przeciwko Covid-19Źródło: Getty Images
d1drfmh
d1drfmh

Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii Covid-19.

Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Według "Dziennika Gazety Prawnej" farmaceutyczny gigant żąda od naszego kraju zapłaty 6 mld zł, a sprawa dotyczy 60 mln szczepionek przeciw Covid-19, których Polska nie odebrała.

Proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską - został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego.

d1drfmh

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Liczby robią wrażenie. Ogromna popularność Sejmu w sieci

Rośnie liczba sporów z Pfizerem

Rośnie liczba sporów prawnych związanych z zakupem przez Unię Europejską szczepionek przeciwko Covid-19 - pisze we wtorek portal Politico. Pfizer, wraz ze swoim partnerem BioNTech, wszczął postępowanie sądowe przeciwko węgierskiemu rządowi w styczniu tego roku w związku z dostawami szczepionek - podał Politico.

Rzecznik Pfizera potwierdził, że sprawa toczy się przed belgijskim sądem, zastrzegając, że "rozmowy z rządem w Budapeszcie są kontynuowane".

d1drfmh

Z akt sprawy, na które powołuje się Politico, ma wynikać, że Pfizer żąda od Węgier zapłaty za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro. Spór rozpoczął się, gdy Węgry powiadomiły Pfizer w listopadzie 2022 r., że nie zamierzają płacić firmie, uzasadniając tę decyzję konfliktem na Ukrainie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1drfmh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1drfmh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj