Polska przeciwko Pfizerowi. Proces odroczony
Polska i Pfizer spotkały się we wtorek przed sądem w Brukseli. Strony sporu zgodziły się odroczyć sprawę do 30 stycznia - poinformował portal Politico.
Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii Covid-19.
Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Według "Dziennika Gazety Prawnej" farmaceutyczny gigant żąda od naszego kraju zapłaty 6 mld zł, a sprawa dotyczy 60 mln szczepionek przeciw Covid-19, których Polska nie odebrała.
Proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską - został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośnie liczba sporów z Pfizerem
Rośnie liczba sporów prawnych związanych z zakupem przez Unię Europejską szczepionek przeciwko Covid-19 - pisze we wtorek portal Politico. Pfizer, wraz ze swoim partnerem BioNTech, wszczął postępowanie sądowe przeciwko węgierskiemu rządowi w styczniu tego roku w związku z dostawami szczepionek - podał Politico.
Rzecznik Pfizera potwierdził, że sprawa toczy się przed belgijskim sądem, zastrzegając, że "rozmowy z rządem w Budapeszcie są kontynuowane".
Z akt sprawy, na które powołuje się Politico, ma wynikać, że Pfizer żąda od Węgier zapłaty za 3 miliony dawek szczepionki BioNTech/Pfizer o wartości około 60 milionów euro. Spór rozpoczął się, gdy Węgry powiadomiły Pfizer w listopadzie 2022 r., że nie zamierzają płacić firmie, uzasadniając tę decyzję konfliktem na Ukrainie.