PolskaPolska pożegnała 12 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Polska pożegnała 12 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

W całym kraju w poniedziałek odbyły się pogrzeby 12 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Polska pożegnała 12 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

W Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie pochowano ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

Wcześniej w Archikatedrze świętego Jana odbyła się msza żałobna, której przewodniczył metropolita warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił prymas senior kardynał Józef Glemp. W intencji ostatniego prezydenta na uchodźstwie modlił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik oraz biskupi.

Arcybiskup Kazimierz Nycz wspominał Ryszarda Kaczorowskiego jako nauczyciela patriotyzmu. Dziękował prezydentowi Kaczorowskiemu za to, ze wybrał w testamencie Warszawę jako miejsce pogrzebu. Skierował tez podziękowania dla rodziny za to, że wybrała Świątynię Opatrzności. - To miejsce ma wymiar symboliczny - wspominał metropolita warszawski.

Na warszawskich Powązkach Wojskowych pochowano Sławomira Skrzypka. W ostatniej drodze prezesowi NBP towarzyszyła rodzina, najbliżsi przyjaciele, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, świat finansów oraz setki warszawiaków.

Żegnając go, Jarosław Kaczyński powiedział, że Sławomir Skrzypek do końca pozostał wierny ideałom Solidarności. Prezes PiS przypomniał, że Sławomir Skrzypek skrócił urlop w Ameryce Południowej, by wziąć udział w uroczystościach katyńskich.

Wcześniej w warszawskiej Bazylice Świętego Krzyża odprawiona została msza żałobna, w której uczestniczył miedzy innymi marszałek sejmu Bronisław Komorowski, który zastępuje tragicznie zmarłego prezydenta.

Piotr Nurowski spoczął w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach. W ostatniej drodze prezesowi Polskiego Komitetu Olimpijskiego towarzyszyli bliscy, współpracownicy, a także sportowcy.

W imieniu premiera i całego rządu hold zmarłemu oddal minister sportu. Żegnając Piotra Nurowskiego, Adam Giersz powiedział, że polski sport stracił lidera i niezastąpionego działacza. Jak dodał, Piotr Nurowski doprowadził nas do ogromnych sukcesów, a bodaj największym były zimowe igrzyska w Vancouver. Tam Polacy zdobyli rekordową liczbę medali.

Wcześniej w Katedrze św. Michała i Floriana na Warszawskiej Pradze została odprawiona msza. Koncelebrował ją biskup Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Sportowców.

Setki osób żegnały na Powązkach Wojskowych w Warszawie posłankę SLD Jolantę Szymanek-Deresz. W świeckiej ceremonii uczestniczyli najbliżsi, politycy lewicy, przedstawiciele innych partii, a także znajomi i współpracownicy.

Premier Donald Tusk wspominał swoje spotkania na sali sejmowej z Jolanta Szymanek-Deresz. Przyznał, że mieli różne poglądy na wiele spraw. Premier podkreślił, że każdy mógł się uczyć od Jolanty Szymanek-Deresz elegancji, klasy i kompetencji.

Aleksander Kwaśniewski przypominał współpracę z nią w Kancelarii Prezydenta. Podkreslał, że Jolanta Szymanek-Deresz posiadała cechy, których bardzo brakuje w polskiej polityce, szczególnie zdolność do kompromisu i szacunek dla oponentów.

Trumny z ciałami biskupa Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza, księdza Jana Osińskiego zostały złożone w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Mszy na placu przed Katedra Polowa przewodniczył nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk. Homilię wygłosił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

W pożegnaniu ordynariusza polowego Wojska Polskiego Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza księdza Jana Osińskiego uczestniczyli miedzy innymi minister obrony narodowej Bogdan Klich, wicepremier Waldemar Pawlak, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, policji, Służby Celnej i wojska.

W warszawskiej prawosławnej katedrze metropolitalnej odprawiono mszę pogrzebową Prawosławnego Ordynariusza Polowego Wojska Polskiego arcybiskupa Mirona Chodakowskiego.

Liturgii przewodniczył zwierzchnik Kościoła Prawosławnego w Polsce metropolita Sawa, a przybyli na nią przedstawiciele rządu, biskupi zagranicznych Kościołów prawosławnych i tłum wiernych. Metropolita podkreślił, że Cerkiew prawosławna przezywa żal i smutek. Minister obrony Bogdan Klich mówił, że arcybiskup Miron prawdziwie wypełniał obowiązki kapłańskie, miał też ogromne zasługi dla Wojska Polskiego

Na Starym Cmentarzu przy Ogrodowej w Łodzi odbyły się uroczystości pogrzebowe prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Agackiej-Indeckiej.

We mszy, której przewodniczył biskup Adam Lepa, uczestniczyli adwokaci, przyjaciele i najbliżsi zmarłej. W uroczystości udział wziął miedzy innymi minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

W Kaliszu pochowano Gabrielę Zych. Na cmentarzu parafialnym przy ulicy Częstochowskiej opłakiwały ją setki kaliszan.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich. Prezydent Kalisza Janusz Pęcherz dziękował Gabrieli Zych za wszytko co zrobiła dla ziemi kaliskiej. Nabożeństwo żałobne poprowadził biskup kaliski Stanisław Napierała.

W Przasnyszu pochowano podporucznika Pawła Krajewskiego - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza święta w kościele farnym. Wzięli w nich udział miedzy innymi premier Donald Tusk, wiceminister spraw wewnętrznych Adam Rapacki, a także setki mieszkańców Przasnysza.

W czasie uroczystości odczytano list pożegnalny od byłego prezydenta Lecha Wałęsy.

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z honorami wojskowymi obył się pogrzeb Izabeli Tomaszewskiej z Kancelarii Prezydenta. Była jednym z najbliższych współpracowników małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej. Koordynowała wyjazdy, akcje społeczne, spotkania i konferencje, w które angażowała się Maria Kaczyńska. To ona kształtowała wizerunek Pierwszej Damy.

W Poroninie pochowano Bronisławę Orawiec-Loeffler. Przedstawicielka Rodzin Katyńskich wielokrotnie zasiadała w zarządzie Związku Podhalan. Dbała o pamięć pomordowanych w Katyniu. Była inicjatorką wystawy "Katyń - walka o prawdę" w Poroninie w 2001 roku. Przywiozła urnę z katyńską ziemią, którą złożono w Poroninie pod obeliskiem poświęconym ofiarom Katynia. Została odznaczana Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrną odznaką "Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej" i odznaką "Za wzorową pracę w służbie zdrowia".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)