Polska"Polska powinna budować front wobec zdarzeń w Gruzji"

"Polska powinna budować front wobec zdarzeń w Gruzji"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w
środę z amerykańską sekretarz stanu Condoleezzą Rice będzie
rozmawiał m.in. o sytuacji w Gruzji. Według premiera, Polska
powinna budować "jednolity i możliwie solidarny front
międzynarodowy" wobec zdarzeń w Gruzji.

"Polska powinna budować front wobec zdarzeń w Gruzji"
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Kula

19.08.2008 | aktual.: 19.08.2008 22:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tusk dodał, że z goszczącą w Polsce Rice będzie rozmawiał o Gruzji "z całą pewnością". Amerykańska sekretarz przyleciała do Polski we wtorek wieczorem. W środę, wraz z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim, podpisze umowę w sprawie umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Tusk podkreślił, że "liczył i wie, że się nie przeliczył" na długie rozmowy Radka Sikorskiego z Condoleezzą Rice w Brukseli i wcześniej.

Premier dodał, że rząd od pierwszych godzin konfliktu gruzińskiego stara się być w stałym kontakcie z przywódcami europejskimi i światowymi.

Mamy pewność i zdarzenia potwierdziły, że mamy rację, że Polska powinna być niezwykle aktywna po to, by budować jednolity i możliwie solidarny front międzynarodowy wobec tych zdarzeń w Gruzji - powiedział premier.

Tusk dodał, że "właściwie nie ma dnia", by on sam bądź Sikorski nie rozmawiali o "kwestii wspólnej polityki na przykład UE czy NATO wobec Gruzji". Premier podkreślił, że w poniedziałek rozmawiał z premierem Kanady Stephenem Harperem "w związku z jesiennym spotkaniem prezydencji francuskiej, Stanów Zjednoczonych i Kanady".

Muszę powiedzieć, że nasze poglądy były zbieżne, jeśli nie identyczne jeśli chodzi o współpracę i stanowisko całej wspólnoty zachodniej wobec Rosji i wobec zdarzeń w Gruzji- powiedział Tusk.

Podkreślił, że nie ma żadnych złudzeń, że "nasz głos będzie odgrywał rolę i będzie pozytywnie wpływał na zdarzenia w rejonie kaukaskim wtedy, kiedy będzie głosem współbrzmiącym z innymi, kluczowymi dla tej sprawy państwami takimi jak Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy czy inne państwa UE".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)