PolskaPolska planuje przywrócenie kontroli granicznych w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie

Polska planuje przywrócenie kontroli granicznych w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie

• MSWiA planuje przywrócić czasowe kontrole graniczne
• Będą miały miejsce podczas Światowe Dni Młodzieży i szczytu NATO
• Resort chce, by przed tymi wydarzeniami weszła w życie ustawa antyterrorystyczna

Polska planuje przywrócenie kontroli granicznych w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i szczytu NATO w Warszawie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Andrzej Hulimka

20.02.2016 | aktual.: 20.02.2016 11:55

- Wszystko przebiega zgodnie z planem; wszystkie służby robią to, co powinny - podkreśla wiceminister. Zapewnia, że na przygotowania do szczytu i ŚDM nie ma wpływu niedawna rezygnacja komendanta głównego policji insp. Zbigniewa Maja. - Niezależnie od tego, kto kieruje formacją, czy to jest komendant, czy osoba pełniąca obowiązki komendanta - jak teraz, w ostatnich dniach - prace trwają - dodaje.

Resort chce, by jeszcze przed szczytem i ŚDM weszła w życie tzw. ustawa antyterrorystyczna. "Robimy wszystko, aby ta ustawa weszła w życie przed tymi wydarzeniami. To by nam lepiej zintegrowało wszystkie siły i zapewniło niezbędne środki reagowania. W Polsce - według oceny międzyresortowego zespołu do spraw zagrożeń terrorystycznych - jest obecnie niski stan takich zagrożeń. To nie może nas jednak usypiać. Wiemy, że sytuacja jest dynamiczna, musimy być przygotowani na wszystkie okoliczności" - zaznacza Zieliński.

MSWiA planuje również przywrócić na czas trwania szczytu i ŚDM czasowe kontrole graniczne. - Ten mechanizm czasowego przywrócenia kontroli granicznej był już dwukrotnie stosowany (na Euro 2012 i szczyt klimatyczny), i to się sprawdziło. Pozwoliło zwiększyć poziom bezpieczeństwa i uważamy, że teraz także trzeba takie rozwiązanie zastosować. Światowe Dni Młodzieży będą dużą uroczystością, z ogromną, międzynarodową liczbą uczestników, przede wszystkim młodych ludzi. Szczyt NATO będzie dużym zgromadzeniem VIP-ów, wysokich przedstawicieli wielu państw - mówi wiceminister.

Oprócz prac nad ustawą antyterrorystyczną rząd pracuje również nad przygotowaniem specustawy. Ustawa ta - jak przypomina wiceszef MSWiA - ma ułatwić np. przeprowadzanie zakupu sprzętu dla służb.

- Do projektu specustawy poszczególne resorty zgłosiły swoje wnioski; z naszej strony to tak naprawdę dwa elementy. Pierwszy dotyczy realizacji zamówień na zakup niezbędnego sprzętu dla policji i innych służb, drugi - możliwości wypłacenia ekwiwalentu funkcjonariuszom, którzy będą pracować przy ŚDM w godzinach ponadnormatywnych. Środki na ten cel są zagwarantowane w budżecie państwa na 2016 rok - podkreśla wiceminister.

Przypomina, że koordynacją przygotowań do zabezpieczenia ŚDM i szczytu NATO zajmuje się z ramienia resortu zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele kierownictwa poszczególnych służb m.in. policji, BOR, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Dotąd na jego czele stał komendant główny policji. - Uznaliśmy, że trzeba wzmocnić ten zespół i przenieść kierowanie jego pracami na wyższy szczebel - poinformował Zieliński, dodając, że teraz on będzie kierować pracami zespołu, a szef policji będzie jego zastępcą.

- To nie jest najzręczniejsze, kiedy szef jednej służby ma w jakimś sensie stawać ponad szefem drugiej służby, to jest rola ministra. W poszczególnych służbach są również powołane zespoły, które nadzorują i monitorują działania związane z przygotowaniami - wyjaśnia.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca w Krakowie, weźmie w nich udział papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca zaplanowano dla pielgrzymów przyjeżdżających na ŚDM Dni w Diecezjach, które odbędą się na terenie wszystkich polskich diecezji (oprócz Archidiecezji Krakowskiej).

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie 8 i 9 lipca.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)