Polska państwem świeckim? Rada Konsultacyjna przy OSK proponuje rozwiązania
- Polska zapada się, pogrążając w zacofaniu ideologicznym pod dyktat Kościoła katolickiego – mówiła dr Barbara Labuda w filmie zaprezentowanym podczas konferencji prasowej Zespołu Świeckie Państwo Rady Konsultacyjnej przy OSK.
- Chcieliśmy zebrać głosy z ulicy, internetu, poczty elektronicznej i sugestie ekspertów, aby zaprezentować zarówno rozwiązania, które możemy wykonać już dzisiaj, jak i takie, które będą możliwe, gdy w Sejmie zasiądzie większość popierająca rozdział Kościoła od państwa – wyjaśniała Bożena Przyłuska, koordynatorka prac zespołu.
Przedstawiciele organizacji zaproponowali dziś kroki, które mają przybliżyć rozdział Kościoła od państwa.
Narodowa apostazja w ramach kampanii Same Plusy
Zainaugurowana dziś kampania Same Plusy ma służyć "popularyzacji wiedzy na temat związku, jaki istnieje między indywidualnymi wyborami i postawami ludzi, a pozycją polityczną Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce oraz zachęcie do odseparowania się od Kościoła we wszystkich obszarach życia prywatnego i społecznego".
Jak argumentowała Hanna Zabielska: "Świeckie państwo ma same plusy. Prosimy, żeby nie mówić, że Polska jest państwem katolickim. Jesteśmy demokracją, a konstytucja gwarantuje równość poglądów, mamy prawo żyć zgodnie z własnymi wyborami".
Kampania Same Plusy popularyzuje również takie rozwiązania, jak wypisanie dzieci z lekcji religii, rezygnację z chrztu czy śluby humanistyczne.
Koniec z bezkarnością kleru
Zdaniem dr Barbary Labudy: "najważniejszą grupą zawodową w naszym kraju stał się kler katolicki wraz z jego anachronicznym, skostniałym patrzeniem na świat i ludzi".
Zespół Świeckie Państwo Rady Konsultacyjnej przy OSK proponuje doprecyzowanie art. 25 ust. 3 Konstytucji RP w drodze ustawy, która:
- określi zakres niezależności i autonomii Kościołów i związków wyznaniowych, zawężając ją wyłącznie do sfery religijnej;
- doprecyzuje, czym jest działalność religijna i wyłączy z niej m.in. obrót nieruchomościami i prowadzenie inwestycji (obecnie zdefiniowana w art. 19 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania);
- usankcjonuje objęcie działalności poza-religijnej Kościołów i związków wyznaniowych przepisami na zasadach ogólnych, prowadzenie czynności przez organy ścigania bez konieczności uzyskania zgody strony kościelnej, objęcie kościelnych osób prawnych obowiązkiem prowadzenia rachunkowości także w ramach ich niegospodarczej działalności statutowej, wgląd w stan majątkowy Kościołów i związków wyznaniowych, wprowadzi zakaz egzorcyzmów wobec osób niepełnoletnich, wprowadzi zakaz agitacji wyborczej w kościołach.
Nie dla klerykalizacji
Jak twierdzi zespół, symbolika religijna jest wszechobecna w państwowych urzędach i instytucjach – "każdy może powiesić krzyż, gdzie chce, a zdjęcie raz powieszonego jest uznawane za akt agresji". W związku z tym, podczas konferencji zaproponowano takie rozwiązania jak:
- Zakaz wprowadzania elementów obrządku religijnego do ceremoniału państwowego;
- Zakaz umieszczania symboli religijnych w państwowych urzędach i instytucjach;
- Zakaz łączenia wydarzeń organizowanych przez władze samorządowe lub instytucje im podległe z ceremoniami religijnymi;
- Zakaz zatrudniania kapelanów w państwowych urzędach, instytucjach, szpitalach i wojsku; wyprowadzenie Ordynariatu Polowego ze struktur Ministerstwa Obrony Narodowej;
- Zmiana wzoru paszportu - usunięcie adnotacji Bóg-Honor-Ojczyzna.
Inne postulaty
Na stronie Zespołu Świeckie Państwo znajdziemy też propozycje zrównania pozycji prawnej Kościoła rzymskokatolickiego z pozycją innych związków wyznaniowych, powołania niezależnej komisji, do spraw wyjaśnienia, rozliczenia zbrodni pedofilii w Kościele czy nałożenia na wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych obowiązku monitorowania, czy apteki przestrzegają prawa i dostęp do antykoncepcji nie podlega nielegalnym ograniczeniom.
Polacy chcą świeckiego państwa
Z sondażu Kantar Millward Brown przeprowadzonego w ubiegłym roku dla "Wysokich Obcasów" wynika, że aż 64 proc. Polaków popiera ograniczenie finansowania Kościoła przez państwo. 29 proc. jest temu przeciwnych, 7 proc. nie potrafi udzielić odpowiedzi na to pytanie.
Za projektem świeckie państwo opowiedziało się 88 proc. niewierzących i 60 proc. osób, które zdeklarowały się jako wierzące.