Trwa ładowanie...

"Ujawnić kasę Kościoła". Nowy problem kleru

Jawność przychodów kościołów oraz likwidację ich przywilejów finansowych zakłada obywatelski projekt ustawy przygotowanej przez "Świeckie Państwo". Ruszyła zbiórka 100 tys. wymaganych podpisów.

"Ujawnić kasę Kościoła". Nowy problem kleruŹródło: facebook.com/swieckiepanstwo
d3w5n4e
d3w5n4e

Marszałek Sejmu przyjął już zawiadomienie o powołaniu obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej i zaakceptował przedłożone 4 tys. podpisów.

Teraz działacze "Świeckiego Państwa" muszą zebrać pozostałe 96 tys. podpisów, aby dokument trafił do prac w parlamencie.

"Zamierzamy skłonić Polki i Polaków do zastanowienia się nad tym, czy jest normalne, że przychody Kościoła, także te pochodzące z publicznych pieniędzy, są niejawne" - stwierdzają inicjatorzy akcji.

d3w5n4e

Dodają, że chcą zwrócić uwagę na to, że Kościół katolicki jako jedyny podmiot w Polsce posiada tak liczne przywileje finansowe i prawne.

"Dzięki temu może się bogacić w sposób nieograniczony z pieniędzy pochodzących ze Skarbu Państwa" - przekonują przedstawiciele inicjatywy uchwałodawczej.

Zobacz także: Zaskakujący pomysł Pawłowicz. Joanna Kluzik-Rostkowska komentuje

Obywatelski projekt ustawy zakłada m.in. ujawnienie danych dotyczących tego, ile Kościół pieniędzy otrzymuje ze zbiórki "z tacy" i sakramentów oraz składanie odpowiednich oświadczeń skarbówce.

d3w5n4e

"Miliardowe datki bez żadnej kontroli"

"Świeckie Państwo" zwraca także uwagę, że duchowni otrzymują "miliardowe datki", a nie mają obowiązku prowadzenia księgowości.

"Przywilejów finansowych Kościoła nie da się uzasadnić dobrem społecznym, a naruszają one zasadę równego traktowania i tworzą warunki dla korupcji politycznej" - stwierdzają autorzy propozycji nowych regulacji.

Domagają się również jawności finansowania instytucji kościelnych z publicznych funduszy.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3w5n4e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w5n4e
Więcej tematów