Polska obrona przeciwrakietowa. Jakimi systemami dysponuje wojsko?
W związku wydarzeniami z 15 listopada 2022 r., wiele osób zastanawia się, czy polska armia posiada sprzęt, pozwalający ochronić obywateli w przypadku ataków rakietowych. Wojsko w ostatnich latach przeszło częściową modernizację - rozwijane są m.in. programy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
We wtorek, 15 listopada w Przewodowie doszło do wybuchu, w wyniku którego śmierć poniosło dwóch mężczyzn. Według ustaleń, eksplozję spowodował upadający pocisk. Wydarzenie to spotkało się z dyskusją, dotyczącą stanu polskiej obrony przeciwrakietowej.
Obrona przeciwrakietowa Polski. Rozwój nowoczesnych programów
Wschodnia flanka NATO, do której należy także Polska, jeszcze do niedawna nie posiadała nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej. Wszystko zmieniło się po rosyjskiej napaści na Ukrainę, po której część krajów zdecydowała się na zakup takich technologii. W Polsce obrona przeciwrakietowa składa się zarówno z rozwiązań pamiętających lata 60. XX wieku, jak i nowoczesnej broni, która jest częścią rozwijanych programów.
Jednym z nich jest program "Wisła", w ramach którego Polsce zostaną dostarczone systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej średniego zasięgu. Obecnie, w fazie testów i integracji SICO, znajdują się pierwsze elementy systemu Patriot. Według informacji przekazanych przez Wojsko Polskie, II faza rozwoju programu rozpocznie się w 2023 roku, poprzez zawarcie umów ze stroną amerykańską "na dostawy sprzętu wojskowego w ramach amerykańskiego programu Foreign Military Sales (FMS)".
Drugim rozwijanym programem obrony przeciwlotniczej jest "Narew". W ramach umowy ze stroną brytyjską, w październiku 2022 r. do Polski trafił pierwszy zestaw ogniowy z pociskami CAMM. Kolejny, ma zostać przekazany polskiej armii na początku 2023 roku. Pełna gotowość systemu ma zostać ogłoszona w 2035 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badanie rakiety. Generał mówi o trzech elementach
Polskiego nieba chronią także systemy przeciwrakietowe NATO. Jak w rozmowie z WP wskazywali eksperci ds. bezpieczeństwa, wydarzenie, które miało miejsce nieopodal polskiej granicy 15 listopada nie dowodzi nieskuteczności obrony przeciwlotniczej. Funkcjonujące w naszym kraju systemy "teoretycznie mogą zestrzelić pocisk manewrujący, ale muszą być (...) odpowiednio rozmieszczone". Dr Michał Piekarski z Zakładu Studiów nad Bezpieczeństwem Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje jednocześnie, że "fakt, iż jakiś pocisk ze wschodu wleciał w naszą przestrzeń powietrzną i uderzył kilka kilometrów od granicy, nie jest żadnym dowodem na nieskuteczność systemu, który posiadamy"
Systemy przeciwrakietowe w Polsce. Technologia z czasów Związku Radzieckiego
Obok nowoczesnych systemów, na wyposażeniu polskiej armii znajduje się broń pamiętająca czasy PRL. To ona stanowi podstawę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Najstarsze systemy pochodzą z lat 60. i 70. XX wieku. Należą do nich m.in. S-200 Wega, 2K12 Kub, 9K33 Osa, S-125 Newa. To głównie broń przeciwlotnicza krótkiego i średniego zasięgu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski