"Polska nie straci swojej polskości"
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox podczas wystąpienia w polskim parlamencie podkreślił, że zjednoczona Europa chce rosnąć dzięki polskiej mądrości i korzystać z polskiego doświadczenia. ”Polska wchodząc do Unii Europejskiej nie straci swojej polskości, a przeciwnie, dzięki uczestnictwie w Unii Polsce będzie łatwiej realizować swoją tożsamość w obecnych czasach” - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox.
17.09.2003 | aktual.: 17.09.2003 11:18
Posłuchaj relacji reportera Radia Zet
"Bądźcie tym, kim jesteście. Wnieście waszą dumę do Europy" - powiedział Pat Cox. "Czasami ryzykujemy, że w szczegółach nie widzimy lasów, a jedynie drzewa, ale pamiętajmy, że wspólnie tworzymy w Europie wartości, które całkowicie współbrzmią z wartościami reprezentowanymi w sejmie i szanowanymi przez polski naród" - dodał przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Pat Cox podkreślił, że Polska ma wielkie doświadczenie historyczne. "Wasi sąsiedzi będą naszymi nowymi sąsiadami wschodnimi. Chcemy z tego doświadczenia skorzystać budując nową, wschodnią politykę Unii" - powiedział Pat Cox.
Zaapelował, również do opozycji w Polsce, o ścisłą współpracę na rzecz dokonywania postępu w naszym kraju. Wyraził też nadzieję, że wynik zbliżającej się konferencji międzyrządowej, która ma zatwierdzić Konstytucję Europejską nie będzie, jak się wyraził "najmniejszym wspólnym mianownikiem".
Wartości unijne tożsame z polskimi
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że uczestnictwo Polski w Unii przyczyni się do stabilizacji Europy. Polska może, jego zdaniem, objąć wiodącą rolę w tworzeniu polityki wschodniej Unii. Cox podkreślił, że wartości Unii Europejskiej są tożsame z wartościami, jakie wyznaje polski Sejm. Do wartości tych należą demokracja i prawa człowieka. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego powiedział, że pojawiające się w Polsce wątpliwości co do integracji europejskiej mogą utrudnić napływ zagranicznych inwestycji do naszego kraju.
Pat Cox powiedział, że Parlament Europejski przedyskutuje w przyszłym tygodniu prace Konwentu Europejskiego, który przygotował projekt konstytucji Unii, i wyrazi swoją opinię o konferencji międzyrządowej, mającej przyjąć konstytucję. Cox podkreślił, że prace Konwentu były przejrzyste i uwzględniono w nich także stanowisko krajów przystępujących do Unii.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaprosił przedstawicieli Polski w Konwencie, aby włączyli się w prace komisji Parlamentu, zajmującej się projektem unijnej konstytucji. Umożliwi to, jego zdaniem, udział Polaków w dalszych pracach nad konstytucją. Pat Cox powiedział, że przyszła konstytucja europejska powinna być czymś więcej, niż "najniższym wspólnym mianownikiem", na jaki zgodzą się kraje Unii.
LPR nieprzekonana
Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin wyszedł z sali plenarnej Sejmu gdy Pat Cox rozpoczął wystąpienie w Sejmie.
Wiceprzewodniczący Klubu Roman Giertych powiedział dziennikarzom, że decyzja Ligi ma związek z wypowiedzią Coxa sprzed kilkunastu dni, w której określił on wypędzenia Niemców z Polski po drugiej wojnie światowej jako niesprawiedliwość i bezprawie. Według Romana Giertycha Cox nie może się tłumaczyć z tej wypowiedzi błędnym tłumaczeniem jego słów.