Trwa ładowanie...
d1f1wej

Polska nie poprze Tuska na szefa Rady Europejskiej? Szczerski: dla prezydenta ważne, by Polska była państwem współdecydującym

• Stanowisko Polski w tej sprawie będzie "wynikiem bardzo wielu czynników" - powiedział sekretarz stanu ds. międzynarodowych w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski
• Dodał, że "Polska chce wejść do procesu decyzyjnego z otwartą kartą"
• Chcemy być postrzegani, jak ci, z którymi można omawiać alternatywy - wyjaśnił
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poseł PiS Krzysztof Szczerski
Poseł PiS Krzysztof Szczerski (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d1f1wej

Dla prezydenta ważne jest, żeby przy ostatecznym wyborze nowego szefa Rady Europejskiej Polska była państwem współdecydującym - powiedział sekretarz stanu ds. międzynarodowych w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak zaznaczył, brak bezwarunkowego poparcia dla Donalda Tuska pokazywałby partnerom w UE, że Polska wchodzi do procesu decyzyjnego "z otwartą kartą" i że można z nią "omawiać alternatywy".

Prezydencki minister odniósł się w ten sposób do wypowiedzi lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego dla "Polska The Times", iż wyobraża sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej. Pytany o te słowa w TVP1 Szczerski przyznał, że też jest w stanie sobie wyobrazić, że polski rząd nie będzie ostatecznie popierał Donalda Tuska w głosowaniu, ponieważ stanowisko Polski w tej sprawie będzie "wynikiem bardzo wielu czynników".

d1f1wej

- To, co jest ważne, nawet z punktu widzenia pana prezydenta i kancelarii, to to, żeby Polska w ostatecznym rozstrzygnięciu personalnym dotyczącym przewodniczącego Rady Europejskiej była państwem współdecydującym, żeby nasz głos, nasze stanowisko, nasza opinia ostateczna współzdecydowała o tym, kto będzie ostatecznie tym przewodniczącym Rady Europejskiej, bo my musimy przede wszystkim dbać o to, żeby Polska była w centrum procesów decyzyjnych - podkreślił.

Jak dodał Szczerski, głos prezesa PiS pokazuje, że Polska możemy wejść do dyskusji na temat nowego rozdania politycznego w RE "nie jako kraj, który wiadomo, że już jest 'odkreślony' jako ten, który poprze Donalda Tuska, tylko kraj, który wchodzi do procesu decyzyjnego właśnie otwarty, z otwartą kartą".

Szczerski o poparciu Tuska: to zależy od pewnego układu politycznego, który jest w Europie

- Gdybyśmy byli krajem od razu zafiksowanym, jako kraj, który poprze bezwarunkowo Donalda Tuska, to wtedy wiadomo byłoby, że z nami trudno rozmawiać nad alternatywami. Jeśli mówimy, że jesteśmy otwarci na tę dyskusję, także z nami można omawiać alternatywy. To jest ważne, dlatego że ostatecznie tę decyzję przecież podejmą państwa członkowskie nie kierując się wyłącznie sprawami oceny personalnej, ale także pewnego układu politycznego, który jest w Europie - argumentował.

d1f1wej

Minister w kancelarii prezydenta mówił też, że zmartwiła go reakcja Tuska na słowa prezesa PiS. Zwracając się do prezesa PiS na Twitterze, szef Rady Europejskiej napisał: "To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji".

Zdaniem Szczerskiego, Tusk "nie powinien takich podwórkowo-zaczepnych odpowiedzi formułować na użytek wewnątrzpolityczny w Polsce, bo to też ani autorytetu mu nie przysparza jako przewodniczącemu Rady Europejskiej, ani też nie buduje prestiżu personalnego".

Szczerski był również pytany o medialne spekulacje dotyczące możliwego kandydowania Tuska w przyszłych wyborach prezydenckich, w razie gdyby nie został wybrany na kolejną kadencję w Radzie. Zwrócił uwagę, że Andrzej Duda "w jakimkolwiek sondażu, z kimkolwiek nie jest zestawiany, zawsze wygrywa". - To jest dobry znak po ponad roku sprawowania urzędu - ocenił.

d1f1wej

Podziel się opinią

Share
d1f1wej
d1f1wej
Więcej tematów